| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ile zyska pracodawca na wyłączeniu z oskładkowania częściowo odpłatnych świadczeń dla pracowników

Ile zyska pracodawca na wyłączeniu z oskładkowania częściowo odpłatnych świadczeń dla pracowników

Biuro projektowe, którego jestem prezesem, zatrudnia 17 osób. Pracownicy mają zagwarantowane świadczenie w postaci darmowego, rodzinnego abonamentu medycznego w sieci prywatnych przychodni i szpitali. Wartość opłacanego przez pracodawcę świadczenia to 320 zł na osobę. Ze względu na kryzys musimy zmniejszać koszty, ale nie chciałbym rezygnować z pakietów, które są bardzo cenione przez naszych pracowników. Słyszałem, że jeżeli pakiety medyczne będą zagwarantowane w umowach o pracę, wówczas będzie możliwość ich wyłączenia z oskładkowania. Czy to prawda?

Nie jest to prawda. Samo zagwarantowanie bezpłatnych abonamentów medycznych w umowie o pracę nie wystarczy, aby takie świadczenie mogło zostać wyłączone z podstawy wymiaru składek. Dodatkowo muszą Państwo wprowadzić częściową odpłatność za świadczenie, nawet w symbolicznej wysokości. Zamiast aneksować umowy o pracę, mogą Państwo zawrzeć prawo do częściowo odpłatnego abonamentu w wewnątrzzakładowych przepisach o wynagradzaniu. Szczegóły w uzasadnieniu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) pracowników stanowią przychody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Składek na ubezpieczenia społeczne nie opłaca się od:

  • wynagrodzeń wypłacanych za czas niezdolności do pracy związanej z chorobą,
  • zasiłków z ubezpieczeń społecznych,
  • przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (dalej rozporządzenie składkowe).

Świadczenia, takie jak finansowane przez Państwa pracownikom rodzinne pakiety medyczne (ale również inne zapewniane pracownikom bonusy, np. bilety do kin i teatrów, karnety na zajęcia rekreacyjno-sportowe, posiłki, których pracodawca nie ma obowiązku zapewniać na podstawie przepisów o bhp itp.), stanowią przychód ze stosunku pracy i jako taki podlegają oskładkowaniu na ogólnych zasadach obowiązujących w odniesieniu do pracowników i ich przychodów. Jednak obciążenia składkowe należne z tytułu takich świadczeń można zlikwidować stosunkowo niewielkim kosztem. Ze składek są bowiem zwolnione korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego). Jeśli taki przychód będzie zwolniony ze składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, będzie również zwolniony ze składek na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz ze składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Korzyści (+)

Jeżeli przychód na mocy rozporządzenia składkowego jest wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, nie opłaca się od niego również innych składek ubezpieczeniowych i na fundusze pozaubezpieczeniowe.

Aby zwolnienie to miało zastosowanie w Państwa przypadku, muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:

  • pracownik musi mieć prawo do korzyści materialnej, co oznacza, że należy mu przyznać prawo do zakupu artykułów bądź usług (np. usług medycznych) w ramach pakietu opłacanego przez pracodawcę (a nie np. prawo do dofinansowania pakietu opłacanego przez pracownika prywatnie),
  • korzyść materialna musi wynikać wprost z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub innych obowiązujących u pracodawcy przepisów o wynagradzaniu (za formę przepisów o wynagradzaniu uznaje się również zapisy zawarte w umowie o pracę),
  • świadczenie musi polegać na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług – w praktyce oznacza to współfinansowanie, choćby w niewielkiej części, wartości świadczenia przez pracownika.

W Państwa sytuacji potencjalne zmniejszenie kosztów abonamentów medycznych, opłacanych pracownikom, może wynikać:

  • z obniżenia kwoty finansowania pakietu, którą musi opłacić pracodawca (w wyniku wprowadzenia częściowej odpłatności za pakiet, która jest jednym z warunków zastosowania ww. punktu rozporządzenia składkowego),
  • ze zlikwidowania konieczności opłacenia składek od kwot świadczenia – zarówno po stronie pracodawcy, jak i po stronie pracownika.

Dodatkowym, pozytywnym aspektem takich oszczędności jest fakt, że prawdopodobnie zostaną one bez większych problemów zaakceptowane przez pracowników, którzy również zyskają na zwolnieniu składkowym. Ponieważ pracownicy cenią sobie możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej, najpewniej zgodzą się również na ponoszenie niewielkich obciążeń finansowych w tym zakresie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kadromierz

Nowoczesne rozwiązanie do organizacji i kontroli czasu pracy personelu dla małych i średnich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »