| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy trzeba opłacić składki za pracownicę korzystającą ze służbowego auta w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Czy trzeba opłacić składki za pracownicę korzystającą ze służbowego auta w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

W lipcu br. wypowiedzieliśmy jednej z naszych pracownic umowę o pracę. Okres wypowiedzenia upływa z końcem października, ale pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica ta dysponowała dotychczas samochodem, który użytkowała wyłącznie w celach służbowych (koszt paliwa był szczegółowo ewidencjonowany w karcie paliwowej i pokrywany w całości przez firmę). Na mocy indywidualnych ustaleń uzgodniono, że pracownica może w okresie zwolnienia z wykonywania pracy nadal użytkować samochód służbowy, ale paliwo do auta musi opłacać z własnych środków. Czy wynagrodzenie wypłacane tej osobie w okresie wypowiedzenia należy oskładkować, mimo że faktycznie nie wykonuje ona pracy? Od kiedy należy ją wyrejestrować z ZUS? Czy z tytułu użytkowania służbowego auta należy również opłacić składki do ZUS?

Państwa firma, jako płatnik składek, ma obowiązek rozliczyć i opłacić należne składki od wynagrodzenia uzyskanego przez pracownicę w okresie wypowiedzenia, w którym Państwa pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy. Podstawę opodatkowania oraz podstawę wymiaru składek stanowi również wartość świadczenia w naturze w postaci użytkowania samochodu służbowego do celów prywatnych. Pracownicę należy wyrejestrować z ubezpieczeń na formularzu ZUS ZWUA, wskazując datę wyrejestrowania 1 listopada 2012 r. Formularz musi trafić do ZUS najpóźniej 8 listopada br. Szczegóły w uzasadnieniu.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracowników stanowią przychody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 4 pkt 9, art. 18 ust. 1 ustawy systemowej). Z podstawy wymiaru składek wyłączone są jedynie:

  • wynagrodzenie chorobowe (jednak opłaca się od niego składkę zdrowotną),
  • zasiłki z ubezpieczenia społecznego (zwolnione zarówno ze składek na ubezpieczenia społeczne, jak i na ubezpieczenie zdrowotne),
  • przychody wyszczególnione w § 2 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (zwolnienie dotyczy zarówno ubezpieczeń społecznych, jak i ubezpieczenia zdrowotnego).

Wynagrodzenie wypłacane w okresie wypowiedzenia nie zalicza się do żadnej z ww. kategorii przychodów, dlatego należy odprowadzić od niego wszystkie składki, tak jak od innych wypłat realizowanych w ramach stosunku pracy. Bez znaczenia jest fakt, że w Państwa przypadku w okresie wypowiedzenia zatrudniona osoba faktycznie nie będzie świadczyła pracy.

Okresu wypowiedzenia, w trakcie którego pracownica nie wykonuje zatrudnienia, nie należy wykazywać w raportach ZUS RSA. Okres wypowiedzenia nie jest bowiem ani okresem przerwy w opłacaniu składek, ani okresem pobierania świadczenia lub zasiłku z ubezpieczeń, a właśnie do opisania takich okresów służy raport ZUS RSA. Należne składki trzeba rozliczyć w imiennych raportach ZUS RCA składanych za miesiące, w których nastąpi wypłata wynagrodzenia – z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx, jeżeli wypłata nastąpi jeszcze w okresie zatrudnienia (lub po jego ustaniu, ale w tym samym miesiącu, w którym ustało zatrudnienie) bądź z kodem 30 00 xx, jeżeli wypłata nastąpi w miesiącu następującym po ustaniu stosunku pracy.

WAŻNE!

Za pracownika zwolnionego z obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia pracodawca nie składa raportu ZUS RSA.

Pracownicy podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej). Na wyrejestrowanie pracownika płatnik ma 7 dni od daty ustania zatrudnienia. Należy pamiętać, że w formularzu ZUS ZWUA w bloku IV polu 02 jako „datę wyrejestrowania” wpisuje się pierwszy dzień, w którym ubezpieczony nie podlega ubezpieczeniom. W przypadku Państwa pracownicy będzie to 1 listopada 2012 r., a 7-dniowy termin na wyrejestrowanie, zgodnie z aktualnym stanowiskiem ZUS, należy liczyć również od tej właśnie daty.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Invado Sp. z o.o.

Producent stolarki drzwiowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »