| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy trzeba opłacić składki za pracownicę korzystającą ze służbowego auta w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Czy trzeba opłacić składki za pracownicę korzystającą ze służbowego auta w okresie zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

W lipcu br. wypowiedzieliśmy jednej z naszych pracownic umowę o pracę. Okres wypowiedzenia upływa z końcem października, ale pracownica została zwolniona z obowiązku świadczenia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Pracownica ta dysponowała dotychczas samochodem, który użytkowała wyłącznie w celach służbowych (koszt paliwa był szczegółowo ewidencjonowany w karcie paliwowej i pokrywany w całości przez firmę). Na mocy indywidualnych ustaleń uzgodniono, że pracownica może w okresie zwolnienia z wykonywania pracy nadal użytkować samochód służbowy, ale paliwo do auta musi opłacać z własnych środków. Czy wynagrodzenie wypłacane tej osobie w okresie wypowiedzenia należy oskładkować, mimo że faktycznie nie wykonuje ona pracy? Od kiedy należy ją wyrejestrować z ZUS? Czy z tytułu użytkowania służbowego auta należy również opłacić składki do ZUS?

WAŻNE!

Termin na wyrejestrowanie pracownika należy liczyć od dnia wskazanego w formularzu ZUS ZWUA jako data wyrejestrowania, a nie od dnia ustania stosunku pracy.

Państwa pracownicy w okresie wypowiedzenia umożliwiono korzystanie z auta służbowego. Dotychczas użytkowała je tylko w celach służbowych, lecz od dnia zwolnienia jej z obowiązku świadczenia pracy używa samochodu wyłącznie prywatnie – nie wykonując żadnej pracy na rzecz swojego pracodawcy. Pracownica nie ma w ogóle obowiązków służbowych, do których samochód mógłby być wykorzystany.

Nieodpłatne świadczenie, jakim jest udostępnienie pracownikowi pojazdu służbowego do celów prywatnych, jest jego przychodem ze stosunku pracy. Niektóre rodzaje przychodów pracowniczych są wyłączone z podstawy wymiaru składek. Zaliczają się do nich m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, które polegają na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji (§ 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego).

Korzyści (+)

Bezpłatne lub częściowo odpłatne przejazdy środkami lokomocji, przyznawane zatrudnionym osobom na podstawie układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, są zwolnione z oskładkowania.

Ponieważ w cytowanym przepisie rozporządzenia użyte zostało sformułowanie „środek lokomocji” (którym bez wątpienia jest samochód), zwolnienie to – po spełnieniu dodatkowych warunków – mogłoby mieć zastosowanie także do udostępnionego pracownikowi do celów prywatnych samochodu służbowego (chociaż zdania w tej kwestii są podzielone). Niezależnie od przyjętej interpretacji, w Państwa przypadku jednak nie będzie takiej możliwości. Zgodnie z regulacjami rozporządzenia składkowego, warunkiem zwolnienia ze składek takiego nieodpłatnego świadczenia jest uregulowanie prawa do niego w wewnętrznych przepisach o wynagradzaniu (czyli w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę). Tymczasem Państwo udostępnili swojej pracownicy samochód na podstawie indywidualnych uzgodnień. Nawet jeżeli uzgodnienia te zostały spisane, wartość takiego świadczenia nie będzie mogła zostać wyłączona z podstawy wymiaru składek, jeżeli prawa do świadczenia nie regulują przepisy o wynagradzaniu funkcjonujące w Państwa firmie.

Muszą Państwo zatem prawidłowo ustalić kwotę podstawy wymiaru składek należną z tytułu przyznanego pracownicy świadczenia. Przepisy rozporządzenia składkowego stanowią, że wartość pieniężną świadczeń w naturze ustala się w wysokości ekwiwalentu pieniężnego określonego w przepisach o wynagradzaniu (§ 3 pkt 1 rozporządzenia składkowego). Jeżeli w Państwa firmie nie ma takich zapisów, wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia w formie udostępnienia pracownikowi służbowego pojazdu do celów prywatnych należy ustalać według cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia (art. 11 ust. 2a pkt 4 updof).

Wskazówką przy wycenie świadczenia może być interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 stycznia 2010 r. (sygn. IPPB2/415–666/09–4/MG), w której organ podatkowy wskazuje, iż „ustalając (...) wartość udostępnienia samochodu służbowego do celów prywatnych pracownika należy wziąć pod uwagę markę samochodu, rok produkcji, stan techniczny, przebieg, wyposażenie i porównać z cenami usług świadczonych przez działające na tym samym terenie (...) firmy zajmujące się wynajmem (...) samochodów, które po analizie powyższych kryteriów odpowiadają samochodowi wykorzystywanemu przez pracownika”.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »