| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy napiwki stanowią podstawę do opodatkowania i oskładkowania

Kiedy napiwki stanowią podstawę do opodatkowania i oskładkowania

W naszej restauracji kelnerzy zwyczajowo otrzymują napiwki od zadowolonych z obsługi klientów. Czy taki przychód powinien być opodatkowany i oskładkowany?

WAŻNE!

Kwoty napiwków, które zatrudnionym rozdysponowuje pracodawca/zleceniodawca, stanowią przychód ze stosunku pracy/ze zlecenia i dlatego należy je oskładkować.

Podstawę wymiaru składek zarówno z umowy o pracę, jak i w przeważającej większości z umów zlecenia stanowi przychód uzyskany z tytułu tych umów. Przepisy ubezpieczeniowe nie wprowadzają własnej definicji „przychodu ze stosunku pracy” lub „przychodu z umowy zlecenia” – odsyłają w tym zakresie do przepisów podatkowych. Jeżeli od strony podatkowej kwoty napiwków zostają uznane za przychód z umowy o pracę, powinny zostać również oskładkowane. Jeżeli podatkowo stanowią przychód ze zlecenia (z zasady jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście), również należy opłacić od nich składki ZUS – chyba że istnieją inne przesłanki skutkujące zwolnieniem takiego przychodu z oskładkowania (np. zleceniobiorca jest studentem do 26. roku życia lub posiada inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a obowiązkowa ze zlecenia jest tylko składka zdrowotna).

PRZYKŁAD

Restaurator zatrudnia zespół stałych pracowników (są wśród nich również trzy kelnerki), z którymi są podpisane umowy o pracę. Oprócz tego, w sezonie urlopowym zatrudnia na zlecenie kilka dodatkowych osób do kuchni i do obsługi klientów restauracji – zleceniobiorcy to w większości studenci, dorabiający sobie w czasie wakacji. W restauracji funkcjonuje system zbierania napiwków do wspólnej puli, która pod koniec każdego tygodnia jest dzielona na poszczególnych pracowników – również tych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami, bo np. cały czas pracują w kuchni. Przychody dysponowane w taki sposób przez pracodawcę powinny zostać doliczone do przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenia zatrudnionych osób. Płatnik powinien od nich ustalić i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Oprócz tego kwoty napiwków rozdzielonych zatrudnionym osobom stanowią podstawę do oskładkowania i powinny zostać doliczone do przychodów uzyskiwanych z tytułu zawartych umów.

W przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy od kwot wydzielonych im napiwków trzeba opłacić wszystkie składki ZUS, tak jak od wynagrodzenia określonego w umowie o pracę. W przypadku umowy zlecenia obowiązek oskładkowania będzie uzależniony od tego, jaka jest indywidualna sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorcy. Zasadniczo przychody z umowy zlecenia będą oskładkowane na zasadach dotyczących tej grupy ubezpieczonych. Do przychodów tych trzeba będzie również zaliczyć kwoty przydzielonych napiwków. Jednak w przypadku umowy zlecenia zawartej ze studentem do ukończenia 26. roku życia taka umowa w ogóle nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlatego ani ustalone w umowie wynagrodzenie ze zlecenia, ani dodatkowe przychody z tego tytułu (np. w postaci wydzielonych przez zleceniodawcę napiwków) nie będą dla takiego zleceniobiorcy stanowiły podstawy do oskładkowania.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, ust. 4, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1584 ze zm.),
  • art. 10 ust. 1 pkt 1–2 i pkt 9, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »