| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy napiwki stanowią podstawę do opodatkowania i oskładkowania

Kiedy napiwki stanowią podstawę do opodatkowania i oskładkowania

W naszej restauracji kelnerzy zwyczajowo otrzymują napiwki od zadowolonych z obsługi klientów. Czy taki przychód powinien być opodatkowany i oskładkowany?

WAŻNE!

Kwoty napiwków, które zatrudnionym rozdysponowuje pracodawca/zleceniodawca, stanowią przychód ze stosunku pracy/ze zlecenia i dlatego należy je oskładkować.

Podstawę wymiaru składek zarówno z umowy o pracę, jak i w przeważającej większości z umów zlecenia stanowi przychód uzyskany z tytułu tych umów. Przepisy ubezpieczeniowe nie wprowadzają własnej definicji „przychodu ze stosunku pracy” lub „przychodu z umowy zlecenia” – odsyłają w tym zakresie do przepisów podatkowych. Jeżeli od strony podatkowej kwoty napiwków zostają uznane za przychód z umowy o pracę, powinny zostać również oskładkowane. Jeżeli podatkowo stanowią przychód ze zlecenia (z zasady jest to przychód z działalności wykonywanej osobiście), również należy opłacić od nich składki ZUS – chyba że istnieją inne przesłanki skutkujące zwolnieniem takiego przychodu z oskładkowania (np. zleceniobiorca jest studentem do 26. roku życia lub posiada inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, a obowiązkowa ze zlecenia jest tylko składka zdrowotna).

PRZYKŁAD

Restaurator zatrudnia zespół stałych pracowników (są wśród nich również trzy kelnerki), z którymi są podpisane umowy o pracę. Oprócz tego, w sezonie urlopowym zatrudnia na zlecenie kilka dodatkowych osób do kuchni i do obsługi klientów restauracji – zleceniobiorcy to w większości studenci, dorabiający sobie w czasie wakacji. W restauracji funkcjonuje system zbierania napiwków do wspólnej puli, która pod koniec każdego tygodnia jest dzielona na poszczególnych pracowników – również tych, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami, bo np. cały czas pracują w kuchni. Przychody dysponowane w taki sposób przez pracodawcę powinny zostać doliczone do przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę lub umowy zlecenia zatrudnionych osób. Płatnik powinien od nich ustalić i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy. Oprócz tego kwoty napiwków rozdzielonych zatrudnionym osobom stanowią podstawę do oskładkowania i powinny zostać doliczone do przychodów uzyskiwanych z tytułu zawartych umów.

W przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy od kwot wydzielonych im napiwków trzeba opłacić wszystkie składki ZUS, tak jak od wynagrodzenia określonego w umowie o pracę. W przypadku umowy zlecenia obowiązek oskładkowania będzie uzależniony od tego, jaka jest indywidualna sytuacja ubezpieczeniowa zleceniobiorcy. Zasadniczo przychody z umowy zlecenia będą oskładkowane na zasadach dotyczących tej grupy ubezpieczonych. Do przychodów tych trzeba będzie również zaliczyć kwoty przydzielonych napiwków. Jednak w przypadku umowy zlecenia zawartej ze studentem do ukończenia 26. roku życia taka umowa w ogóle nie stanowi tytułu do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym. Dlatego ani ustalone w umowie wynagrodzenie ze zlecenia, ani dodatkowe przychody z tego tytułu (np. w postaci wydzielonych przez zleceniodawcę napiwków) nie będą dla takiego zleceniobiorcy stanowiły podstawy do oskładkowania.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust. 1 pkt 1 i pkt 4, ust. 4, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1584 ze zm.),
  • art. 10 ust. 1 pkt 1–2 i pkt 9, art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 13 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK