| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zmiana pracy lub zamieszkania w UE a ubezpieczenia społeczne

Zmiana pracy lub zamieszkania w UE a ubezpieczenia społeczne

Pracownik oddelegowany przez polskiego pracodawcę do pracy w innym państwie członkowskim UE może nadal podlegać ubezpieczeniom społecznym w Polsce. Warunkiem jest, aby jego czas pracy za granicą nie przekraczał 24 miesięcy i nie był wysłany w celu zastąpienia innego pracownika.

Obywatel polski, który wykonuje pracę na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich, ubezpieczony jest:

  • w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania – jeżeli tam wykonuje znaczną część pracy,
  • w państwie, w którym znajduje się centrum jego działalności – jeżeli nie mieszka w państwie, w którym wykonuje znaczną część pracy.

Wyjątek od powyższych zasad stanowi sytuacja, gdy pracownik mieszka w Polsce, ale wykonuje pracę na własny rachunek w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie lub Szwajcarii, czyli krajach tzw. EOG. W takim wypadku pracownik ten będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym w państwie, w którym mieszka, pod warunkiem że wykonuje jakąkolwiek część tej działalności w Polsce. Jeżeli na terytorium Polski nie prowadzi w ogóle działalności, będzie ubezpieczony w państwie, w którym prowadzi swoją główną działalność.

W sytuacji mieszanej, tzn. gdy Polak jest pracownikiem najemnym w jednym państwie członkowskim i równocześnie wykonuje pracę na własny rachunek w innym państwie członkowskim, podlega ubezpieczeniom społecznym państwa, w którym jest pracownikiem najemnym. Składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu pracy najemnej i pracy na własny rachunek będzie opłacał w państwie, gdzie wykonuje pracę najemną.

Pracownik delegowany

Przez oddelegowanie pracownika należy rozumieć przejściowe wykonywanie przez niego pracy poza stałym miejscem pracy na polecenie pracodawcy. Pracownik wykonujący pracę na terytorium innego państwa niż to, w którym został zatrudniony, podlega ustawodawstwu dwóch krajów. Pracownik najemny – obywatel polski wysłany do pracy przez swojego pracodawcę do innego państwa UE wciąż podlega ubezpieczeniu w państwie, z którego został delegowany, tj. w Polsce, mimo że faktycznie pracę wykonuje poza ojczystym krajem, jeżeli spełnione zostaną warunki z wyżej wskazanego art. 12 rozporządzenia, tj., że przewidywany czas takiej pracy nie przekracza 24 miesięcy i że pracownik nie został wysłany, aby zastąpić innego pracownika. W przypadku braku uregulowań delegowany pracownik ubezpieczałby się poza Polską, gdyż tam faktycznie wykonuje swoją pracę.

Wyjątkiem od powyższych reguł są zasady obowiązujące w Norwegii, Islandii, Liechtensteinie oraz Szwajcarii. W przypadku delegowania pracownika do jednego z tych krajów okres delegowania nie może przekroczyć 12 miesięcy, jednak może on zostać przedłużony o kolejne 12 miesięcy, za zgodą instytucji ubezpieczeniowej państwa, w którym jest wykonywana praca.

Podstawa prawna:

  • rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1231/2010 z 24 listopada 2010 r. rozszerzające rozporządzenie (WE) nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo (DzU UE L 344 z 29.12.2010 r., s. 1 i nast.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK