W zgłoszeniu należy wypełnić:
- Blok II, tj. dane identyfikacyjne płatnika składek – dane płatnika, który wypłaca należności;
- Blok III, tj. dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń – dane identyfikacyjne ubezpieczonego aktualne na dzień sporządzania druku;
- Blok V pole 01, kod tytułu ubezpieczenia – 50 00 xx;
- aktualne dane adresowe,
- Blok XV (ZUS ZUA) lub XIV (ZUS ZZA).
Osoby takiej nie należy wyrejestrowywać z ubezpieczeń. Należne składki powinny być wykazane w imiennym raporcie miesięcznym z kodem tytułu do ubezpieczeń 50 00 xx składanym za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata należności. W przypadku przejęcia zakładu pracy w trybie art. 231 k.p. nowy pracodawca z mocy prawa staje się (stroną stosunków pracy), czyli pracodawcą dla przejmowanych pracowników.
reklama
reklama
Pomimo zmiany pracodawcy umowy o pracę nie zostają rozwiązane i są kontynuowane. Natomiast w przypadku osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, przejmujący zakład staje się stroną zawartych umów, jeżeli nastąpiło zbycie (wniesienie aportem) przedsiębiorstwa.
Warto tutaj wspomnieć o tym, że przedsiębiorstwo jako zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa (art. 551 k.c.). Także czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 552 k.c.).
Zatem nowy podmiot przejmujący przedsiębiorstwo powinien stać się również stroną dotychczasowych umów cywilnoprawnych. Przejęcie przedsiębiorstwa nie powoduje więc rozwiązania umów cywilnoprawnych.
Oczywiście, jak w przypadku pracowników, również zleceniobiorcy powinni zostać wyrejestrowani z ubezpieczeń (przez przejmowany podmiot) na formularzu ZUS ZWUA – kod przyczyny wyrejestrowania „600” oraz zgłoszeni do ubezpieczeń przez podmiot przejmujący na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA (gdy z umowy-zlecenia podlegają wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu).
Korekta dokumentów
W sytuacji gdy zakład pracy przejął zobowiązania drugiego pracodawcy i zachodzi konieczność skorygowania danych w dokumentach rozliczeniowych za okres, kiedy składał je poprzedni właściciel, korekty powinien dokonać nowy płatnik. W dokumentach rozliczeniowych w bloku „Dane identyfikacyjne płatnika” należy jednak wykazać dane poprzedniego płatnika. Natomiast w przypadku, gdyby nowy podmiot przejmował tylko część pracowników, a obydwie firmy kontynuowałyby działalność, wówczas korekty dokumentów za okres, kiedy osoby były pracownikami poprzedniego zakładu, dokonuje poprzedni zakład.
Podstawa prawna:
- art. 231 Kodeksu pracy;
- art. 551–552 Kodeksu cywilnego;
- rozporządzenie MPiPS z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444 ze zm.).