| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ukaranie płatnika za nieopłacenie składek

Ukaranie płatnika za nieopłacenie składek

Od 31 maja 2012 r. ZUS nie może już ukarać płatnika składek, będącego osobą fizyczną, dodatkową opłatą, jeśli za nieopłacenie składek karę za ten sam czyn wymierzył sąd. Jest to skutek nowelizacji przepisów realizujących wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r., który uznał dotychczasowe regulacje za niezgodne z Konstytucją RP.

Obowiązujące dotychczas przepisy przewidywały, że płatnik składek, który nie dopełnił obowiązku opłacenia składek w prawidłowej wysokości i w wymaganych terminach, mógł zostać podwójnie ukarany za to samo przewinienie. Po pierwsze, możliwość nałożenia na płatnika odpowiedniej sankcji miał ZUS przez wymierzenie tzw. dodatkowej opłaty (na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Po drugie, płatnik mógł być ukarany również wyrokiem sądowym orzekającym karę za przestępstwo lub wykroczenie (na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 1 ustawy systemowej lub art. 218 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny).

Taki stan prawny został zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 18 listopada 2010 r. Orzekł on, że przepisy przewidujące wspomniane sankcje dla płatnika składek przez to, że dopuszczają wobec tej samej osoby fizycznej, za ten sam czyn odpowiedzialność za przestępstwo (lub wykroczenie) oraz obciążenie dodatkową opłatą przewidzianą w ustawie systemowej, są niezgodne m.in. z art. 2 Konstytucji RP. Trybunał odroczył jednak utratę mocy obowiązującej zakwestionowanych przepisów na okres 18 miesięcy od dnia jego ogłoszenia. Z uwagi na to, że po ogłoszeniu wyroku z góry było wiadomo, iż przestaną one obowiązywać od 31 maja 2012 r., odpowiednio wcześniej zostały podjęte prace nad nowymi regulacjami, które przewidywałyby dotychczasowe rodzaje sankcji za nieopłacenie składek, realizując jednocześnie treść wspomnianego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

10 maja 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Weszła ona w życie 31 maja 2012 r., a więc od daty, w której przestały obowiązywać uchylone przez Trybunał przepisy.

Nadal trzy rodzaje sankcji

Ustawa zmieniająca utrzymuje 3 dotychczasowe możliwości ukarania płatnika składek za nieopłacenie składek lub opłacenie ich w nieprawidłowej wysokości. Pierwsza z nich (tzw. dodatkowa opłata) wynika obecnie z art. 24 ust.1a ustawy systemowej. Zgodnie z tym przepisem w razie nieopłacenia składek lub opłacenia ich w zaniżonej wysokości ZUS może wymierzyć płatnikowi składek dodatkową opłatę do wysokości 100% nieopłaconych składek.

Drugi rodzaj sankcji to odpowiedzialność płatnika składek za wykroczenie polegające na niedopełnieniu obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie. Możliwość ukarania płatnika składek za ten czyn wynika obecnie z art. 98 ust.1a ustawy systemowej. W przypadku dopuszczenia się przez płatnika składek wspomnianego wykroczenia przepis ten umożliwia nałożenie przez sąd na tego płatnika (ewentualnie osobę zobowiązaną do działania w jego imieniu) kary grzywny w wysokości do 5000 zł.

Płatnik składek nadal ponosi również odpowiedzialność karną za przestępstwo polegające na złośliwym lub uporczywym naruszaniu praw pracownika wynikających ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego przy wykonywaniu czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Możliwość ukarania płatnika przez sąd za takie przestępstwo przewiduje obecnie art. 218 § 1a k.k. Zgodnie z tym przepisem w takim przypadku sąd może orzec grzywnę, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK