| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ukaranie płatnika za nieopłacenie składek

Ukaranie płatnika za nieopłacenie składek

Od 31 maja 2012 r. ZUS nie może już ukarać płatnika składek, będącego osobą fizyczną, dodatkową opłatą, jeśli za nieopłacenie składek karę za ten sam czyn wymierzył sąd. Jest to skutek nowelizacji przepisów realizujących wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r., który uznał dotychczasowe regulacje za niezgodne z Konstytucją RP.

ZUS nie wymierzy opłaty w razie ukarania przez sąd

Ustawa zmieniająca z 10 maja 2012 r., realizując treść wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r., wprowadziła do ustawy systemowej przepisy uniemożliwiające stosowanie opłaty dodatkowej w razie wymierzenia przez sąd kary za przestępstwo lub wykroczenie.

W myśl nowych regulacji ZUS nie może wymierzyć tzw. dodatkowej opłaty w stosunku do płatnika składek będącego osobą fizyczną, który za ten sam czyn polegający na nieopłaceniu składek lub opłaceniu ich w zaniżonej wysokości został skazany prawomocnym wyrokiem z tytułu popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. ZUS nie może wszcząć postępowania w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty również wtedy, gdy wyrok ten jeszcze się nie uprawomocnił albo w ogóle nie został jeszcze wydany, ale postępowanie w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie dotyczące nieopłacenia składek przez płatnika jest w toku.

Jeśli ZUS wszczął postępowanie o wymierzenie dodatkowej opłaty, zanim został wydany prawomocny wyrok sądu skazujący za przestępstwo lub wykroczenie, jest zobowiązany je z urzędu umorzyć. Gdy natomiast wydał już decyzję w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty, musi ją uchylić. Co więcej, w przypadku gdy na podstawie wspomnianej decyzji dodatkowa opłata została już pobrana, ZUS jest zobowiązany tę opłatę niezwłocznie zwrócić wraz z odsetkami ustalonymi od dnia pobrania tej należności, w wysokości i na zasadach określonych przepisami prawa cywilnego. Jeśli postępowanie sądowe nie zostało jeszcze zakończone, wszczęte wcześniej postępowanie o wymierzenie dodatkowej opłaty podlega zawieszeniu do dnia uprawomocnienia się wyroku sądu w sprawie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia. W razie prawomocnego skazania płatnika składek ZUS musi umorzyć postępowanie w sprawie wymierzenia dodatkowej opłaty.

Nowelizacja z 10 maja 2012 r. przewiduje stosowanie nowych przepisów zakazujących łączenie dodatkowej opłaty z sankcją za przestępstwo lub wykroczenie również do tych postępowań, które zostały wszczęte i niezakończone przed dniem wejścia jej w życie. Oznacza to, że jeśli ZUS wymierzył i pobrał dodatkową opłatę przed 31 maja 2012 r., na mocy wchodzących w życie przepisów nie jest zobowiązany do jej zwrotu płatkowi składek, nawet jeśli za ten sam czyn płatnik został następnie ukarany przez sąd.

Przykład

Anna G. prowadzi niewielką firmę, w której zatrudnia dwóch pracowników. Ostatnio przez kilka miesięcy nie opłacała za nich składek na ubezpieczenia społeczne. W związku z tym ZUS jednocześnie wszczął postępowanie o ustalenie dodatkowej opłaty oraz skierował do sądu wniosek o ukaranie płatnika składek karą grzywny za wykroczenie. Na początku czerwca 2012 r. sąd wydał wyrok orzekający w stosunku do Anny G. – karę grzywny. W związku z wydaniem takiego wyroku ZUS jest zobowiązany umorzyć postępowanie o ustalenie dodatkowej opłaty. Gdyby ZUS wymierzył już tę sankcję przed 31 maja br.., nie byłby zobowiązany do jej zwrotu.

Podstawa prawna:

  • art. 1–4 ustawy z 10 maja 2012 r. o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU poz. 611).

Orzecznictwo:

  • wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 listopada 2010 r. (P 29/09, DzU nr 225, poz.1474).

 

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK