| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Z jakiego tytułu powinien opłacać składki zleceniobiorca jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą

Z jakiego tytułu powinien opłacać składki zleceniobiorca jednocześnie prowadzący działalność gospodarczą

Jestem prywatnym przedsiębiorcą. Działalność gospodarczą prowadzę od 2007 r. Jednocześnie od 1 czerwca 2012 r. zawarłem dodatkowo umowę zlecenia, która nie jest wykonywana w ramach prowadzonej działalności. Zgodnie z umową wynagrodzenie będzie płatne w okresach kwartalnych, w kwocie 6500 zł, do ostatniego dnia kwartału, za który jest należne. Czy w tej sytuacji składki do ZUS muszę opłacać z działalności czy ze zlecenia? Czy mogę sam wskazać tytuł, z którego będę opłacał te składki?

Prawo do wskazania tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych przysługuje Panu tylko w miesiącach, w których przychód wypłacony z tytułu umowy zlecenia będzie wynosił co najmniej tyle, ile obowiązująca Pana minimalna podstawa wymiaru składek z działalności gospodarczej. Jeżeli w miesiącach wypłaty wynagrodzenia jako tytuł do ubezpieczeń wskaże Pan umowę zlecenia, składki zostaną obliczone i opłacone od kwoty uzyskanego przychodu (6500 zł). Oznacza to, że w tych miesiącach obciążenia z tytułu składek wyniosą ze zlecenia znacznie więcej niż obowiązujące Pana minimum z działalności (2115,60 zł), nawet uwzględniając fakt, że jako zleceniobiorca sfinansuje Pan tylko część składek. Częsta zmiana tytułu do ubezpieczeń wiąże się także z uciążliwym obowiązkiem częstego składania dokumentacji zgłoszeniowej i wyrejestrowującej. Najkorzystniej zatem będzie pozostać przy opłacaniu obowiązkowych składek z działalności.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i wykonująca jednocześnie umowę zlecenia może wskazać, z którego tytułu chce podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (art. 9 ust. 2 ustawy systemowej). Jest to jednak możliwe tylko w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek z tytułu zlecenia nie jest niższa od obowiązującej przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą (art. 9 ust. 2a ustawy systemowej).

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla osób prowadzących działalność gospodarczą w 2012 r. wynosi:

  • 2115,60 zł, czyli 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, ogłoszonego na dany rok kalendarzowy (obowiązuje od 1 stycznia do 31 grudnia danego roku) – art. 18 ust. 8 ustawy systemowej,
  • 450 zł, czyli 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę, w przypadku gdy osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą opłaca składki na tzw. zasadach preferencyjnych – art. 18a ustawy systemowej.

PRZYKŁAD

Jan T. od września 2007 r. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednocześnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia 2012 r. będzie wykonywał umowę zlecenia, z tytułu której będzie uzyskiwał miesięczny przychód w wysokości 1800 zł. Jan T. opłaca składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu działalności gospodarczej od kwoty 2115,60 zł. Ponieważ podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia Jana T. będzie mniejsza niż 60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w okresie wykonywania umowy zlecenia będzie on podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Jan T. może również zostać objęty, na swój wniosek, dobrowolnymi ubezpieczeniami z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Składka zdrowotna jest natomiast obowiązkowa z obu tytułów.

Podstawę wymiaru składek zleceniobiorców stanowi przychód uzyskany z tytułu umowy zlecenia, jeśli odpłatność za jej wykonywanie została określona kwotowo, w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie (art. 18 ust. 3 ustawy systemowej). Dla każdego ubezpieczonego, którego podstawę wymiaru składek stanowi kwota przychodu (jak dla większości zleceniobiorców), płatnik rozlicza składki w dokumentacji rozliczeniowej składanej za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata. O tym, które przychody należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek w dokumentacji za dany miesiąc, decyduje zatem zawsze moment wypłaty, a nie okres, za który przychody te są należne (§ 2 ust. 6 rozporządzenia w sprawie rozliczania składek).

WAŻNE!

W podstawie wymiaru składek zleceniobiorców należy uwzględniać tylko przychody faktycznie wypłacone w danym miesiącu, a nie wynagrodzenie zagwarantowane w umowie.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poła

Analityk New World Alternative Investment.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »