| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczenia rolniczego przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Rolnik prowadzący działalność gospodarczą, wyłączony z ubezpieczenia rolniczego przez KRUS, powinien zgłosić się do ubezpieczeń w ZUS

Posiadam gospodarstwo rolne i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą. Opłacam składki w KRUS. Urząd skarbowy wydał mi zaświadczenie za ubiegły rok o wysokości podatku dochodowego z działalności. Przekroczyłem kwotę graniczną podatku z działalności i nie będę mógł dalej opłacać składek w KRUS. Czy i od kiedy mam się zgłosić do ubezpieczeń w ZUS? Jakie dokumenty muszę złożyć? Dowiedziałem się, że w ZUS można opłacać przez 2 lata znacznie niższe składki. Czy będę mógł płacić niższe składki?

Od pierwszego dnia po ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników (tj. od 1 czerwca 2012 r.) musi Pan przekazać do ZUS dokumenty zgłoszeniowe: zgłoszenie płatnika składek oraz zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Dokumenty zgłoszeniowe należy złożyć w ZUS najpóźniej 8 czerwca br. Może Pan opłacać niższe składki na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem że spełni Pan określone warunki. Szczegóły w uzasadnieniu.

Rolnik prowadzący dodatkowo działalność gospodarczą może opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne rolników w KRUS, jeśli spełni poniższe warunki:

  • złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy tej działalności,
  • prowadzi działalność rolniczą lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym,
  • nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym,
  • nie ma prawa do emerytury lub renty ani do świadczeń z ubezpieczeń społecznych,
  • kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza granicznej kwoty (za 2011 r. jest to kwota 2929 zł).

Rolnik ma obowiązek w terminie do 31 maja następnego roku wskazać, że wysokość należnego podatku dochodowego z tytułu działalności za każdy rok nie przekroczyła kwoty granicznej. Może tego dokonać przez:

  • przedłożenie zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości podatku należnego z prowadzonej działalności za 2011 r.,
  • złożenie oświadczenia o nieprzekroczeniu granicznej kwoty podatku.

Gdy wysokość podatku przekroczy kwotę graniczną lub gdy rolnik w ogóle nie złoży oświadczenia albo nie dostarczy zaświadczenia z US w terminie do 31 maja, KRUS wyłącza go z ubezpieczenia rolników od 1 czerwca.

Zatem jeżeli KRUS wyda Panu decyzję o wyłączeniu z ubezpieczenia rolniczego od 1 czerwca 2012 r., od tej daty będzie Pan objęty ubezpieczeniami społecznymi z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w powszechnym systemie ubezpieczeniowym w ZUS (oczywiście jeśli nadal będzie Pan prowadził tę działalność). W tym celu powinien Pan przekazać do ZUS zgłoszenie płatnika składek na formularzu ZUS ZFA i zgłoszenie do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (tj. emerytalnego, rentowych i wypadkowego) oraz do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZUA. Te dokumenty powinien Pan złożyć najpóźniej 8 czerwca br. Dodatkowo w dowolnym terminie może Pan zgłosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne w niższej wysokości (na preferencyjnych zasadach przewidzianych w art. 18a ustawy systemowej, tj. od podstawy wymiaru nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia; w 2012 r. – 450 zł) przysługuje osobie, która:

  • w okresie 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziła żadnego rodzaju pozarolniczej działalności (tj. innej działalności gospodarczej, działalności twórczej czy artystycznej, pracy w charakterze wspólnika spółki jawnej, partnerskiej, jednoosobowej spółki z o.o. – bez względu na to, czy z tego tytułu opłacała składki na ubezpieczenia społeczne czy tylko zdrowotne albo na ubezpieczenie społeczne rolników),
  • nie wykonuje tej działalności na rzecz byłego ani obecnego pracodawcy, na rzecz którego wykonywała czynności wchodzące w zakres obecnej działalności w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy w roku rozpoczęcia działalności lub w roku poprzedzającym ten rok.
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Okurowski

Specjalista od nowoczesnych technologii zarówno samochodowych jak domowych. Wyjątkowy znawca nawigacji samochodowych, systemów multimedialnych, car audio i aplikacji mobilnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »