| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak ustalić 7-dniowy termin na wyrejestrowanie ubezpieczonego z ZUS

Jak ustalić 7-dniowy termin na wyrejestrowanie ubezpieczonego z ZUS

Jedna z naszych pracownic została w zeszłym roku zwolniona z pracy za 1-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tej osoby zakończył się 31 maja 2011 r. i w związku z tym została ona wyrejestrowana z ZUS z datą 1 czerwca 2011 r. Dokument ZUS ZWUA został poprawnie przesłany 8 czerwca 2011 r. W kwietniu tego roku ZUS przeprowadzał w naszej firmie kontrolę. Inspektor, który kontrolował spółkę, jako jeden z błędów wskazał zbyt późne wyrejestrowanie tej byłej pracownicy, utrzymując, że 7-dniowy termin na wyrejestrowanie upłynął 7 czerwca 2011 r. Czy inspektor ZUS ma rację?

Dokument ZUS ZWUA za osobę, która była zatrudniona do 31 maja 2011 r. i została wyrejestrowana z ubezpieczeń z datą 1 czerwca 2011 r., powinni Państwo przesłać do ZUS najpóźniej 8 czerwca 2011 r. Dokument ten został przez Państwa wysłany w ostatnim dniu 7-dniowego okresu na zgłoszenie wyrejestrowania, a zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami.

UZASADNIENIE

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń. Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu (art. 36 ust. 11 ustawy systemowej).

Za dzień rozwiązania stosunku pracy uznaje się ostatni dzień zatrudnienia. Z kolei zasady wypełniania dokumentów zgłoszeniowych/wyrejestrowujących wskazują, że w dokumencie ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania podaje się pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie podlegała już ubezpieczeniom z tytułu zatrudnienia (a zatem – w przypadku pracowników – pierwszy dzień, kiedy dana osoba nie pozostawała już w stosunku pracy).

PROBLEM

Spółka Arabella rozwiązała umowę o pracę z jednym z zatrudnionych specjalistów za 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Stosunek pracy tego pracownika zakończył się 30 kwietnia br. (był to ostatni dzień jego trwania). Z kolei w dokumencie wyrejestrowującym ZUS ZWUA jako datę wyrejestrowania wskazano, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, pierwszy dzień, w którym były pracownik nie podlegał już ubezpieczeniom z tytułu tego zatrudnienia – a zatem 1 maja 2012 r. Takie postępowanie pracodawcy jest prawidłowe.

Zasady liczenia terminu na wyrejestrowanie są określone w Kodeksie postępowania administracyjnego (art. 57 k.p.a. w zw. z art. 123 ustawy systemowej). Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenie nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu (art. 57 § 1 k.p.a.).

Przy rozwiązaniu umowy o pracę trzeba pamiętać, że data rozwiązania stosunku pracy oraz data wyrejestrowania pracownika z ubezpieczeń nie są tożsame. W związku z tym może powstać wątpliwość, który dzień uznaje się za „zdarzenie” w rozumieniu k.p.a., od którego następnie należy obliczać 7-dniowy termin na wyrejestrowanie – czy chodzi o datę ustania stosunku pracy czy o datę, która została wskazana w dokumencie ZUS ZWUA jako data wyrejestrowania z ubezpieczeń. Wątpliwości nie rozstrzyga tu nieprecyzyjne sformułowanie przytoczonego wyżej art. 36 ust. 11 ustawy systemowej, zgodnie z którym termin na wyrejestrowanie osoby, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń, należy liczyć „od daty zaistnienia tego faktu”.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowy Rejestr Wierzytelności

Windykuj dłużnika online. Sprzedawaj i kupuj wierzytelności!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK