| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika przywróconego do pracy

Zgłoszenie do ubezpieczeń pracownika przywróconego do pracy

We wrześniu 2011 r. zwolniliśmy pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, za wypowiedzeniem. Okres wypowiedzenia upłynął 31 grudnia 2011 r., a z ubezpieczeń został wyrejestrowany z datą 1 stycznia 2012 r. Pracownik wniósł odwołanie, kwestionując przyczynę wypowiedzenia i na mocy wyroku sądu w kwietniu 2012 r. został przywrócony do pracy. W kwietniu br. zostało mu także wypłacone wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy. Z jaką datą należy go ponownie zgłosić do ubezpieczeń i jaką podstawę wymiaru składek wykazać w dokumentach rozliczeniowych?

W związku z przywróceniem pracownika do pracy pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 01 10 xx, ponieważ wskutek rozwiązania stosunku pracy pracownik został wyrejestrowany z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA. Zgłoszenie do ubezpieczeń powinno nastąpić z tą datą, z którą dokonano wyrejestrowania pracownika. W przypadku Państwa firmy będzie to 1 stycznia 2012 r.

Jednocześnie płatnik składek jest zobowiązany złożyć za osobę przywróconą do pracy imienne raporty miesięczne ZUS RCA oraz w komplecie deklarację rozliczeniową ZUS DRA, wykazując w nich zerową podstawę wymiaru składek oraz zerową kwotę składek, za okres od momentu wyrejestrowania do miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym pracownik został przywrócony do pracy.

Od kwoty wynagrodzenia przyznanego pracownikowi za czas pozostawania bez pracy pracodawca ma obowiązek opłacić składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, a także – pod ustawowymi warunkami – na fundusze pozaubezpieczeniowe (FP i FGŚP).

Składki na ubezpieczenia należy rozliczyć w dokumentach składanych za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata wynagrodzenia.

PRZYKŁAD

Firma ABC sp. k. rozwiązała z jednym z pracowników umowę o pracę za wypowiedzeniem. Umowa o pracę została rozwiązana 16 stycznia 2012 r. i z tą datą pracownik został wyrejestrowany z ubezpieczeń. Na skutek złożonego odwołania sąd przywrócił tego pracownika do pracy w kwietniu 2012 r. Wyrok sądu zapadł 10 kwietnia 2012 r., a 23 kwietnia pracodawca otrzymał wyrok wraz z uzasadnieniem. Ponieważ pracodawca nie złożył apelacji w terminie 2 tygodni od tej daty, wyrok uprawomocnił się 8 maja 2012 r. Pracownik zgłosił gotowość podjęcia pracy 11 maja 2012 r. Wykonywanie swoich obowiązków rozpoczął 14 maja 2012 r.

Pracodawca ma obowiązek zgłosić tę osobę do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA, wpisując datę powstania obowiązku ubezpieczeń 16 stycznia 2012 r. Ponadto za okres od lutego do marca 2012 r. musi złożyć za ubezpieczonego raporty miesięczne z zerową podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Składki należne od kwoty wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy płatnik wykaże i opłaci dopiero za miesiąc, w którym wynagrodzenie to zostało wypłacone.

Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 9, art. 6 ust 1 pkt 1, art. 13 pkt 1, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 47, art. 48 Kodeksu pracy,
  • art. 11 ust. 1, art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361),
  • art. 369 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego,
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.),
  • § 2 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.).

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK