| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

III.B. DANE O PRACY W SZCZEGÓLNYCH WARUNKACH LUB O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE

  • W polu 01 – należy wpisać sześcioznakowy kod tytułu ubezpieczenia.

Na dokumencie ZUS ZSWA mogą wystąpić wyłącznie następujące kody tytułu ubezpieczenia: 01 10, 01 11, 01 20, 01 25, 01 26, 05 20, 05 30.

W razie użycia innych kodów w programie Płatnik wystąpi błąd krytyczny. Wynika to z zasady, że ustawa o emeryturach pomostowych dotyczy wyłącznie pracowników oraz ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych, wykonujących prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym po 31 grudnia 2008 r.

Nie należy sporządzać ZUS ZSWA za żołnierzy zawodowych ani funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, którzy nie spełniają warunków do nabycia prawa lub utracili prawo do emerytury określonej w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym tych osób i za których istnieje obowiązek opłacenia składek na FEP. Wykazy zamieszczone w załącznikach nr 1 i 2 do ustawy o emeryturach pomostowych nie zawierają służby w charakterze żołnierza lub funkcjonariusza mimo obowiązku opłacania składki na FEP w ww. przypadkach.

WAŻNE!

Nie należy sporządzać ZUS ZSWA za żołnierzy zawodowych ani funkcjonariuszy zawodowych, za których zostały opłacone składki na FEP.

  • W polu 02 – należy wpisać 3-znakowy kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymieniony w części III załącznika nr 18 do rozporządzenia MPiPS z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów.
  • W polach 03 i 04 – należy podać okres wykonywania pracy „szczególnej”:
  • w polu 03 – należy wpisać datę (dd/mm/rrrr), od kiedy rozpoczął się okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z podanego kodu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
  • w polu 04 – należy wpisać datę (dd/mm/rrrr), do kiedy trwał okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze z podanego kodu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Data w polu 03 „Od” (dd/mm/rrrr) nie może być późniejsza od daty w polu 04 „Do” (dd/mm/rrrr). Jeśli obie daty będą takie same, przyjmuje się, że pracownik pracował w szczególnych warunkach lub wykonywał pracę o szczególnym charakterze dokładnie 1 dzień. Data w polu 03 „Od” (dd/mm/rrrr) nie może być wcześniejsza niż:

– 1 stycznia roku poprzedzającego – jeśli zgłoszenie jest przekazywane za rok poprzedni; w informacji składanej w 2012 r. nie może to być data wcześniejsza niż 1 stycznia 2011 r.,

– 1 stycznia roku bieżącego – jeśli zgłoszenie jest przekazywane w roku, w trakcie którego ubezpieczony wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej lub płatnik został postawiony w stan likwidacji lub upadłości.

Data w polu 04 „Do” (dd/mm/rrrr) nie może być późniejsza niż:

– 31 grudnia roku poprzedzającego – jeśli zgłoszenie jest przekazywane za rok poprzedni,

– dzień wypełnienia zgłoszenia – jeśli zgłoszenie jest przekazywane w roku, w trakcie którego ubezpieczony wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej lub w trakcie którego płatnik został postawiony w stan likwidacji lub upadłości.

W składanym dokumencie okres obowiązywania kodu pracy musi być domknięty. Data „do” musi być podana również wtedy, gdy dokument jest składany w ciągu roku.

  • W polu 05 – należy wpisać wymiar czasu pracy, w którym była wykonywana praca w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze o podanym kodzie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w postaci ułamka zwykłego, np.:

1/2 – dla połowy pełnego wymiaru czasu pracy,

7/8 – dla siedmiu ósmych wymiaru czasu pracy lub

150/176 – gdy wymiar czasu pracy jest określony w godzinach.

WAŻNE!

Jeśli wymiar czasu pracy u danego ubezpieczonego zmieniał się, to należy oddzielnie wykazać poszczególne okresy z wymiarem czasu pracy w polach 06–09, 10–13, 14–17.

Jeżeli liczba okresów pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przekracza 4, na dokumencie ZUS ZSWA należy wypełnić dla danego ubezpieczonego następny blok, odpowiednio od III do VI.

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK