| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Sporządzanie ZUS ZSWA w programie Płatnik

Formularz ZUS ZSWA został zamieszczony w programie Płatnik. Można go utworzyć manualnie, wypełniając pusty formularz uzyskany za pomocą polecenia „Nowy”, użytego w widoku ikony „ZUS ZSWA”. Lepszą opcją jest korzystanie z kreatora dokumentu ZUS ZSWA. Program wspiera użytkownika w zakresie automatycznego tworzenia dokumentu ZUS ZSWA na podstawie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zgromadzonych w kartotece ubezpieczonego. Kreator dokumentów ZUS ZSWA umożliwia utworzenie dokumentu tylko dla tych ubezpieczonych, którzy w kartotece mają zarejestrowane okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku.

Aby automatycznie utworzyć dokument, należy wykonać poniższe czynności.

Krok 1. Wprowadzić dane o pracy „szczególnej”

W tym celu w „Kartotece ubezpieczonego” w zakładce „Inne dane” należy wypełnić wszystkie wymagane informacje o wykonywaniu przez pracownika ww. pracy, tj.:

  • kod tytułu ubezpieczenia (01 10 xx);
  • odpowiedni kod pracy wybrany ze słownika;
  • okres pracy „od” – w kartotece programu Płatnik okres ten nie może być wcześniejszy niż 01.01.2009 także w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony na tym stanowisku również przed dniem wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych i jest to właściwie jedyne ograniczenie. Poza tym w kartotece można zapisać okres w dowolny sposób, np. od 1.01.2009 do 31.12.2011, jeśli nie było przerw w wykonywaniu pracy „szczególnej”, program wybierze do ZSWA okres zgodny z identyfikatorem, czyli np. od 1.01.2011 do 31.12.2011, jeśli tworzonym dokumentem będzie ZUS ZSWA za 2011 r. Gdy w kartotece istnieje wpis z poprzedniego roku (1.09.2009 – 31.12.2010), to bieżące okresy można dopisać (np. 1.01.2011 – 31.12.2011) lub tylko zmienić datę końcową z 31.12.2010 na 31.12.2011.
  • okres pracy „do” – okres ten nie może być późniejszy niż 31 grudnia roku, za który jest przekazywana informacja;
  • wymiar czasu pracy, w jakim pracownik wykonywał prace w szczególnych warunkach/o szczególnym charakterze (w okresie, za jaki jest składana ta informacja; a jeśli wymiar się zmieniał – odrębnie dla okresu pracy w poszczególnych wymiarach).

Jeżeli pracownik wykonuje prace „szczególne” nieprzerwanie, okres ten może być wpisany łącznie. Jeśli jednak w okresie wykonywania tej pracy były przerwy spowodowane np. chorobą własną lub członka rodziny, okresy pracy należy wykazać rozdzielnie, pomijając okres niewykonywania tej pracy.

WAŻNE!

Z ZUS ZSWA musi wynikać okres, w jakim pracownik nie wykonywał pracy „szczególnej” z powodu np. własnej choroby.

Krok 2. Utworzyć ZUS ZSWA

W następnej kolejności należy utworzyć dokument ZUS ZSWA za pomocą kreatora na podstawie wprowadzonych danych. W tym celu należy:

  • wybrać z górnego menu opcję „Narzędzia”, a następnie polecenie „Twórz zgłoszenie ZUS ZSWA”,
  • uzupełnić wartości w odpowiednich polach edytowanego dokumentu ZUS ZSWA.

Możliwe jest utworzenie zgłoszenia lub korekty ZSWA za wszystkich lub za wybranych ubezpieczonych.

Import ZSWA z programu kadrowego

Innym sposobem na uzupełnienie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest import dokumentów ZUS ZSWA z programu kadrowo-płacowego. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do innych dokumentów podczas importu ZUS ZSWA nie są tworzone kartoteki dla nowych ubezpieczonych (osób, które nie miały kartoteki w programie Płatnik), a więc dokumenty dla nowych osób nie zostaną wczytane. Dla nowych ubezpieczonych najpierw należy utworzyć kartotekę (ręcznie lub przez import innego dokumentu), a dopiero później wczytać dokument ZUS ZSWA.

Jeśli na ZUS ZSWA przygotowywanym za 2011 r. (w polu I.01. „Identyfikator zgłoszenia” jest rok 2011), tworzonym drogą importu lub przy użyciu polecenia „Nowy” w polach „Okres pracy szczególnej”, „Od” i „Okres pracy szczególnej”, „Do” zostanie podany inny rok niż 2011, to taki dokument jest wypełniony błędnie. Błąd zostanie wykryty przez program i musi zostać poprawiony „ręcznie”. Przy tworzeniu dokumentu za pomocą kreatora program automatycznie dobiera okresy pracy „szczególnej” z kartoteki ubezpieczonego i tego typu błąd nie powinien się pojawić.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK