| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Sporządzanie ZUS ZSWA w programie Płatnik

Formularz ZUS ZSWA został zamieszczony w programie Płatnik. Można go utworzyć manualnie, wypełniając pusty formularz uzyskany za pomocą polecenia „Nowy”, użytego w widoku ikony „ZUS ZSWA”. Lepszą opcją jest korzystanie z kreatora dokumentu ZUS ZSWA. Program wspiera użytkownika w zakresie automatycznego tworzenia dokumentu ZUS ZSWA na podstawie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zgromadzonych w kartotece ubezpieczonego. Kreator dokumentów ZUS ZSWA umożliwia utworzenie dokumentu tylko dla tych ubezpieczonych, którzy w kartotece mają zarejestrowane okresy pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku.

Aby automatycznie utworzyć dokument, należy wykonać poniższe czynności.

Krok 1. Wprowadzić dane o pracy „szczególnej”

W tym celu w „Kartotece ubezpieczonego” w zakładce „Inne dane” należy wypełnić wszystkie wymagane informacje o wykonywaniu przez pracownika ww. pracy, tj.:

  • kod tytułu ubezpieczenia (01 10 xx);
  • odpowiedni kod pracy wybrany ze słownika;
  • okres pracy „od” – w kartotece programu Płatnik okres ten nie może być wcześniejszy niż 01.01.2009 także w przypadku, gdy pracownik był zatrudniony na tym stanowisku również przed dniem wejścia w życie ustawy o emeryturach pomostowych i jest to właściwie jedyne ograniczenie. Poza tym w kartotece można zapisać okres w dowolny sposób, np. od 1.01.2009 do 31.12.2011, jeśli nie było przerw w wykonywaniu pracy „szczególnej”, program wybierze do ZSWA okres zgodny z identyfikatorem, czyli np. od 1.01.2011 do 31.12.2011, jeśli tworzonym dokumentem będzie ZUS ZSWA za 2011 r. Gdy w kartotece istnieje wpis z poprzedniego roku (1.09.2009 – 31.12.2010), to bieżące okresy można dopisać (np. 1.01.2011 – 31.12.2011) lub tylko zmienić datę końcową z 31.12.2010 na 31.12.2011.
  • okres pracy „do” – okres ten nie może być późniejszy niż 31 grudnia roku, za który jest przekazywana informacja;
  • wymiar czasu pracy, w jakim pracownik wykonywał prace w szczególnych warunkach/o szczególnym charakterze (w okresie, za jaki jest składana ta informacja; a jeśli wymiar się zmieniał – odrębnie dla okresu pracy w poszczególnych wymiarach).

Jeżeli pracownik wykonuje prace „szczególne” nieprzerwanie, okres ten może być wpisany łącznie. Jeśli jednak w okresie wykonywania tej pracy były przerwy spowodowane np. chorobą własną lub członka rodziny, okresy pracy należy wykazać rozdzielnie, pomijając okres niewykonywania tej pracy.

WAŻNE!

Z ZUS ZSWA musi wynikać okres, w jakim pracownik nie wykonywał pracy „szczególnej” z powodu np. własnej choroby.

Krok 2. Utworzyć ZUS ZSWA

W następnej kolejności należy utworzyć dokument ZUS ZSWA za pomocą kreatora na podstawie wprowadzonych danych. W tym celu należy:

  • wybrać z górnego menu opcję „Narzędzia”, a następnie polecenie „Twórz zgłoszenie ZUS ZSWA”,
  • uzupełnić wartości w odpowiednich polach edytowanego dokumentu ZUS ZSWA.

Możliwe jest utworzenie zgłoszenia lub korekty ZSWA za wszystkich lub za wybranych ubezpieczonych.

Import ZSWA z programu kadrowego

Innym sposobem na uzupełnienie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest import dokumentów ZUS ZSWA z programu kadrowo-płacowego. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do innych dokumentów podczas importu ZUS ZSWA nie są tworzone kartoteki dla nowych ubezpieczonych (osób, które nie miały kartoteki w programie Płatnik), a więc dokumenty dla nowych osób nie zostaną wczytane. Dla nowych ubezpieczonych najpierw należy utworzyć kartotekę (ręcznie lub przez import innego dokumentu), a dopiero później wczytać dokument ZUS ZSWA.

Jeśli na ZUS ZSWA przygotowywanym za 2011 r. (w polu I.01. „Identyfikator zgłoszenia” jest rok 2011), tworzonym drogą importu lub przy użyciu polecenia „Nowy” w polach „Okres pracy szczególnej”, „Od” i „Okres pracy szczególnej”, „Do” zostanie podany inny rok niż 2011, to taki dokument jest wypełniony błędnie. Błąd zostanie wykryty przez program i musi zostać poprawiony „ręcznie”. Przy tworzeniu dokumentu za pomocą kreatora program automatycznie dobiera okresy pracy „szczególnej” z kartoteki ubezpieczonego i tego typu błąd nie powinien się pojawić.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Tankielun

Detektyw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK