| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Termin na złożenie formularza ZUS ZSWA

Dokument ZUS ZSWA ma obowiązek przekazać raz w roku płatnik składek, który zatrudnia pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Terminem na złożenie zgłoszenia o pracy „szczególnej” wykonywanej w danym roku jest 31 marca następnego roku kalendarzowego (art. 38 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych). W związku z tym, że 31 marca przypada w tym roku w sobotę, formularz ZUS ZSWA za 2011 r. płatnicy składek powinni złożyć najpóźniej do 2 kwietnia 2012 r.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, dalej k.p.a.). W uchwale NSA z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11) sobota na gruncie procedury administracyjnej została uznana za dzień równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a. W związku z tym, jeśli termin na złożenie dokumentów ubezpieczeniowych przypada w sobotę, wówczas termin na przekazanie dokumentów mija w najbliższy dzień roboczy.

Termin na przekazanie ZUS ZSWA obowiązuje również w stosunku do byłych pracowników.

PRZYKŁAD

Jerzy P. wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2009 r. do dnia rozwiązania umowy o pracę, czyli do15 lutego 2011 r. Za 2011 r. za tego pracownika należy przekazać informację o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, z wykazanym faktycznym okresem tej pracy (1.01.2011 – 15.02.2011), do 2 kwietnia 2012 r. (łącznie z informacjami za innych pracowników).

Wyjątkowo formularz ZUS ZSWA trzeba złożyć w trakcie roku kalendarzowego, gdy:

  • pracownik wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,
  • płatnik składek znalazł się w upadłości lub likwidacji.

Jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, płatnik składek powinien przekazać zgłoszenie danych o wykonywanej przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Jeśli płatnik nie złożył do tego czasu zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy, powinien przekazać do ZUS dwa zgłoszenia ZUS ZSWA – dotyczące pracy w poprzednim i w bieżącym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach złożył wniosek o emeryturę pomostową 29 lutego 2012 r. W terminie 7 dni od tej daty płatnik składek miał obowiązek złożyć za niego 2 formularze ZUS ZSWA:

  • pierwszy, w którym podał okresy wykonywania pracy „szczególnej” w 2011 r.,
  • drugi, w którym podał okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach w 2012 r.

Za pozostałych pracowników płatnik składek złoży formularze ZUS ZSWA dotyczące 2011 r. w terminie do 2 kwietnia 2012 r., a dotyczące 2012 r. – do 1 kwietnia 2013 r. (31 marca 2013 r. wypada w niedzielę).

Po przekazaniu za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dokumentu ZUS ZSWA w ciągu 7 dni po złożeniu przez niego wniosku o emeryturę pomostową, nie ma obowiązku ponownego przekazania za niego ZUS ZSWA w terminie do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Płatnik może jednak ponownie przekazać tę informację w zgłoszeniu zbiorczym ZUS ZSWA, tj. w zgłoszeniu dotyczącym wszystkich pracowników wykonujących pracę „szczególną”. ZUS nie będzie tego uważał za błąd.

Gdy płatnik musi przekazać ZUS ZSWA za dany rok wcześniej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji, powinien to zrobić najpóźniej w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek (na ZUS ZWPA). Jeśli upadłość lub likwidacja nastąpiła przed przekazaniem ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, najpóźniej w dniu złożenia wyrejestrowania płatnik powinien przekazać również zgłoszenie dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK