| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W jaki sposób wypełnić druk ZUS ZSWA za 2011 r.

W tym roku na złożenie informacji ZUS ZSWA płatnicy składek mają czas do 2 kwietnia. Obowiązku tego muszą dopełnić ci płatnicy, którzy w 2011 r. zatrudniali pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Powinni złożyć za nich zgłoszenia danych o pracy „szczególnej” na formularzach ZUS ZSWA.

Termin na złożenie formularza ZUS ZSWA

Dokument ZUS ZSWA ma obowiązek przekazać raz w roku płatnik składek, który zatrudnia pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Terminem na złożenie zgłoszenia o pracy „szczególnej” wykonywanej w danym roku jest 31 marca następnego roku kalendarzowego (art. 38 ust. 2 ustawy o emeryturach pomostowych). W związku z tym, że 31 marca przypada w tym roku w sobotę, formularz ZUS ZSWA za 2011 r. płatnicy składek powinni złożyć najpóźniej do 2 kwietnia 2012 r.

Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się najbliższy następny dzień powszedni (art. 57 § 4 Kodeksu postępowania administracyjnego, dalej k.p.a.). W uchwale NSA z 15 czerwca 2011 r. (I OPS 1/11) sobota na gruncie procedury administracyjnej została uznana za dzień równorzędny z dniem ustawowo wolnym od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a. W związku z tym, jeśli termin na złożenie dokumentów ubezpieczeniowych przypada w sobotę, wówczas termin na przekazanie dokumentów mija w najbliższy dzień roboczy.

Termin na przekazanie ZUS ZSWA obowiązuje również w stosunku do byłych pracowników.

PRZYKŁAD

Jerzy P. wykonywał pracę w szczególnych warunkach od 1 marca 2009 r. do dnia rozwiązania umowy o pracę, czyli do15 lutego 2011 r. Za 2011 r. za tego pracownika należy przekazać informację o wykonywaniu przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, z wykazanym faktycznym okresem tej pracy (1.01.2011 – 15.02.2011), do 2 kwietnia 2012 r. (łącznie z informacjami za innych pracowników).

Wyjątkowo formularz ZUS ZSWA trzeba złożyć w trakcie roku kalendarzowego, gdy:

  • pracownik wystąpił z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej,
  • płatnik składek znalazł się w upadłości lub likwidacji.

Jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej, płatnik składek powinien przekazać zgłoszenie danych o wykonywanej przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku o emeryturę. Jeśli płatnik nie złożył do tego czasu zgłoszenia za poprzedni rok kalendarzowy, powinien przekazać do ZUS dwa zgłoszenia ZUS ZSWA – dotyczące pracy w poprzednim i w bieżącym roku kalendarzowym.

PRZYKŁAD

Pracownik wykonujący pracę w szczególnych warunkach złożył wniosek o emeryturę pomostową 29 lutego 2012 r. W terminie 7 dni od tej daty płatnik składek miał obowiązek złożyć za niego 2 formularze ZUS ZSWA:

  • pierwszy, w którym podał okresy wykonywania pracy „szczególnej” w 2011 r.,
  • drugi, w którym podał okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach w 2012 r.

Za pozostałych pracowników płatnik składek złoży formularze ZUS ZSWA dotyczące 2011 r. w terminie do 2 kwietnia 2012 r., a dotyczące 2012 r. – do 1 kwietnia 2013 r. (31 marca 2013 r. wypada w niedzielę).

Po przekazaniu za pracownika wykonującego pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze dokumentu ZUS ZSWA w ciągu 7 dni po złożeniu przez niego wniosku o emeryturę pomostową, nie ma obowiązku ponownego przekazania za niego ZUS ZSWA w terminie do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Płatnik może jednak ponownie przekazać tę informację w zgłoszeniu zbiorczym ZUS ZSWA, tj. w zgłoszeniu dotyczącym wszystkich pracowników wykonujących pracę „szczególną”. ZUS nie będzie tego uważał za błąd.

Gdy płatnik musi przekazać ZUS ZSWA za dany rok wcześniej z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji, powinien to zrobić najpóźniej w dniu przekazania dokumentu wyrejestrowania płatnika składek (na ZUS ZWPA). Jeśli upadłość lub likwidacja nastąpiła przed przekazaniem ZUS ZSWA za poprzedni rok kalendarzowy, najpóźniej w dniu złożenia wyrejestrowania płatnik powinien przekazać również zgłoszenie dotyczące poprzedniego roku kalendarzowego.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie367.20 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stawski Syty Adwokacka Spółka Partnerska

Specjalista w dziedzinie prawa inwestycji budowlanych, zamówień publicznych, nieruchomości, procesu zarządzania i transakcji nieruchomościami oraz prawa autorskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK