| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od początku 2009 r. W tym roku po raz pierwszy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali dla naszej firmy ZUS. W jaki sposób ZUS ustala wysokość tej składki? Czy możemy wpłynąć na decyzję ZUS tak, abyśmy płacili mniej?

Stawka procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe jest z mocy prawa przypisana poszczególnym grupom działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności. Jest ona określona w załączniku 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (Dz.U. Nr 200, poz. 1692 ze zm., dalej rozporządzenie wypadkowe). Wysokość składki przypisana danej działalności jest tym wyższa, im dana branża jest bardziej „wypadkowa”, czyli im więcej występuje w niej wypadków przy pracy. Wyższe jest wówczas ryzyko wystąpienia wypadku lub choroby zawodowej.

Zgodnie z projektem rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie wypadkowe z 15 lutego br., stopy procentowe na ubezpieczenie wypadkowe dla niektórych grup działalności zostaną od 1 kwietnia 2012 r. podwyższone. Wzrasta m.in. kwota najwyższej stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe – z obecnie obowiązujących 3,33% do 3,86%. Tym samym wzrośnie obciążenie składkowe również małych płatników, zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych – płacą oni składki wypadkowe na poziomie 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy.

Wyższa wypadkowość przekłada się na wyższą składkę także przy ustalaniu tzw. wskaźnika korygującego. Ustala go ZUS indywidualnie dla każdego płatnika. Wskaźnik korygujący jest to różnica między kategorią ryzyka dla grupy działalności, do której należy płatnik ze względu na rodzaj wykonywanej działalności, a kategorią ryzyka ustaloną dla niego przez ZUS na podstawie danych wykazanych w informacji ZUS IWA za trzy kolejne lata. Wskaźnik korygujący wynosi 0,5 – jeżeli kategoria ryzyka ustalona dla płatnika składek jest niższa o co najmniej 6 kategorii od kategorii ryzyka ustalonej dla grupy działalności do 1,5 – jeżeli kategoria ryzyka ustalona dla płatnika składek jest wyższa o co najmniej 6 kategorii od kategorii ryzyka ustalonej dla grupy działalności (§ 8 rozporządzenia wypadkowego).

WAŻNE!

Wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS jest uzależniona od „wypadkowości” grupy działalności, do której należy płatnik, oraz od indywidualnej wypadkowości występującej u tego konkretnego płatnika.

ZUS ustala wskaźnik korygujący znając indywidualne dane o wypadkowości u płatnika. Po zakończeniu roku kalendarzowego płatnik przekazuje je do ZUS w informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA. Dane w ZUS IWA powinny obejmować jedynie osoby, które uległy wypadkowi zakwalifikowanemu jako wypadek przy pracy, a przez to zostały też ujęte przez niego w rejestrze wypadków przy pracy (pracownicy) lub za które sporządził kartę wypadku (pozostali ubezpieczeni). ZUS wie więc, ilu było poszkodowanych u płatnika w wypadkach, w tym śmiertelnie i ciężko i ilu było zatrudnionych w warunkach zagrożenia, które występują w razie przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK