| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca nieposiadający innych tytułów do ubezpieczeń może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko na własny wniosek, na zasadzie dobrowolności. Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jest ściśle powiązany z terminami, w których płatnik dokona zgłoszenia zleceniobiorcy do tego ubezpieczenia.

Jeżeli płatnik złoży dokument ZUS ZUA w ustawowym terminie, zleceniobiorca będzie podlegał ubezpieczeniom od wnioskowanej daty, czyli od 1 stycznia 2012 r. Dokument ZUS ZWUA najlepiej wysłać w odstępie 2–3 dni przed wysłaniem zgłoszenia ZUS ZUA. Dzięki temu dokumenty te zostaną zapisane w systemie informatycznym ZUS w prawidłowej kolejności. Wówczas na indywidualnym koncie ubezpieczonego nie pojawią się błędy, które trzeba byłoby później wyjaśniać z ZUS.

Jeżeli zleceniobiorca przystępuje do ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca, składkę chorobową opłaca się za niego w pełnej wysokości, w wymiarze 2,45% podstawy składek emerytalno-rentowych i nie jest ona proporcjonalnie zmniejszana za część miesiąca, kiedy zleceniobiorca nie podlegał jeszcze ubezpieczeniu chorobowemu.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca od 1 października br. wykonuje umowę zlecenia, z której został zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorca przystąpił od 8 listopada. Składkę na ubezpieczenie chorobowe za listopad płatnik składek powinien ustalić od pełnego wynagrodzenia wypłaconego w listopadzie, stanowiącego podstawę składek emerytalno-rentowych. Składki chorobowej nie należy proporcjonalnie zmniejszać o dni, kiedy zleceniobiorca nie podlegał jeszcze ubezpieczeniu zdrowotnemu (1–7 listopada).

Nieterminowe opłacenie składki za zleceniobiorcę

Do zleceniobiorców nie stosuje się przepisu, zgodnie z którym dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na to ubezpieczenie (przepis ten dotyczy wyłącznie osób prowadzących pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących oraz duchownych). Gdy zleceniodawca nie opłaci w terminie składek lub opłaci je w niepełnej wysokości, osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nadal podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Jeżeli będzie wnioskował o wypłatę zasiłku, ZUS nie ma prawa odmówić mu jego wypłaty, podając jako przyczynę nieopłacenie składki w terminie. Ustanie ubezpieczenia chorobowego zleceniobiorcy następuje:

  • od dnia wskazanego we wniosku o wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego (jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym wniosek został złożony),
  • z mocy ustawy – gdy zleceniobiorca przestaje z tytułu umowy zlecenia podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Czytaj także

Autorzy:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla kadrowych i HR198.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK