| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Jak zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczenia chorobowego

Zleceniobiorca nieposiadający innych tytułów do ubezpieczeń może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego tylko na własny wniosek, na zasadzie dobrowolności. Okres podlegania ubezpieczeniu chorobowemu jest ściśle powiązany z terminami, w których płatnik dokona zgłoszenia zleceniobiorcy do tego ubezpieczenia.

Wariant 1

Dokument ZUS ZUA za tego zleceniobiorcę wpłynął do ZUS 8 grudnia 2011 r., a zatem w ostatnim dniu ustawowego 7-dniowego terminu. Ponieważ zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dokonano terminowo, zleceniobiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia wskazanego we wniosku, czyli od 1 grudnia br.

Wariant 2

Dokument ZUS ZUA za zleceniobiorcę wpłynął do ZUS 12 grudnia 2011 r., a zatem po terminie przewidzianym przepisami ustawy. Ponieważ zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego dokonano po terminie, zleceniobiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od dnia wpływu dokumentu zgłoszeniowego do ZUS, czyli od 12 grudnia br.

Data objęcia ubezpieczeniem chorobowym ma w większości przypadków kluczowe znaczenie dla ewentualnej wypłaty zasiłków i innych świadczeń z tego ubezpieczenia. Świadczenia te są bowiem należne dopiero po tzw. okresie wyczekiwania, który w przypadku osób ubezpieczonych dobrowolnie wynosi 90 dni (poza wyjątkowymi sytuacjami, wskazanymi w art. 4 ust 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa). W sytuacji przedstawionej w przykładzie prawo do zasiłku chorobowego pierwszy ubezpieczony nabywa od 29 lutego 2012 r., natomiast drugi ubezpieczony – dopiero od 11 marca 2012 r.

Może zdarzyć się, że ubezpieczony początkowo nie wnioskował o objęcie dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Został zatem przez zleceniodawcę zgłoszony tylko do ubezpieczeń obowiązkowych (emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego). Jeśli po pewnym czasie uzna, że z tytułu zawartej umowy chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może zostać objęty tym ubezpieczeniem – jednak nie wcześniej niż od dnia, w którym został zgłoszony wniosek.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca, zatrudniony w firmie od 1 czerwca 2011 r., był dotychczas zgłoszony do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych. Od 1 stycznia 2012 r. chciałby zostać zgłoszony również do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Zmiana schematu podlegania ubezpieczeniom (czyli zmiana układu ubezpieczeń, któremu podlega ubezpieczony – w tej sytuacji będzie to rozszerzenie o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe) zawsze wymaga wyrejestrowania ubezpieczonego, a następnie ponownego zarejestrowania – w nowym schemacie ubezpieczeniowym.

Płatnik składek powinien zatem:

  • przyjąć oświadczenie zleceniobiorcy, w którym wyrazi on chęć przystąpienia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego,
  • złożyć dokument ZUS ZWUA z datą wyrejestrowania od 1 stycznia 2012 r. (wyrejestrowanie z obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego i zdrowotnego) w terminie do 7 stycznia włącznie (a zatem 7 dni od dnia ustania obowiązku ubezpieczeń w poprzednim schemacie podlegania),
  • złożyć dokument ZUS ZUA z datą zarejestrowania od 1 stycznia 2012 r. (zarejestrowanie do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego, do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego), w terminie do 9 stycznia 2012 r. (a zatem 7 dni od dnia objęcia ubezpieczeniami zgodnie z nowym schematem podlegania, z zastrzeżeniem, że termin upływający w niedzielę zostaje przesunięty na poniedziałek). Dane zawarte w formularzu ZUS ZUA zleceniobiorca potwierdza własnoręcznym podpisem.
reklama

Polecamy artykuły

Autorzy:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK