| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Dokumenty rozliczeniowe za nianię

Dokumenty rozliczeniowe za nianię

Zatrudniam nianię do opieki nad swoimi dziećmi. Posiadam certyfikat kwalifikowany i chciałem zgłosić nianię do ZUS za pomocą programu Płatnik. Ze strony internetowej ZUS pobrałem i zainstalowałem oprogramowanie, nie znalazłem jednak odpowiedniego dla niań kodu tytułu ubezpieczenia. Jak i czy w ogóle jest to możliwe, aby w Płatniku stworzyć dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe dla niań?

WAŻNE!

Rodzice zgłaszający do ubezpieczeń nianię i rozliczający za nią składki nie mogą wypełnić dokumentów za pomocą programu Płatnik – do czasu jego zaktualizowania muszą wypełniać dokumenty ręcznie.

Nowa wersja programu Płatnik, zawierająca kody i uwzględniająca schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym obowiązujący nianie, zostanie wydana prawdopodobnie dopiero pod koniec pierwszego kwartału 2012 r.

Również przesłanie dokumentacji za nianię do ZUS za pomocą przekazu elektronicznego nie jest na razie możliwe i to z mocy ustawy. Dopiero od kwietnia 2012 r. rodzice uzyskają możliwość wysyłania tych dokumentów drogą elektroniczną. Będzie to dodatkowo ułatwione dzięki planowanemu wprowadzeniu do użycia aplikacji e-Płatnik. Umożliwi ona przesyłanie dokumentów do ZUS dla osób, które uzyskają tzw. profil zaufany, bez konieczności posiadania certyfikatu kwalifikowanego.

Rys. 1. W obowiązującej wersji Płatnika o nr 8.01.001 nie są dostępne kody tytułu ubezpieczeń dla osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 na podstawie umowy uaktywniającej.

@RY1@i65/2011/021/i65.2011.021.000.0027.101.jpg@RY2@

Podstawa prawna

  • art. 50–53, art. 78 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. Nr 45, poz. 235 ze zm.),
  • art. 16 ust. 1c, ust. 1d i ust. 2, art. 17 ust. 2a, art. 18 ust. 5c, art. 36 ust. 2, art. 47 ust. 1, ust. 2c ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »