| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Nasza firma zatrudniła osobę na podstawie umowy zlecenia od 20 lipca do 31 grudnia 2011 r. Jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy w 2 innych firmach (w każdej w wymiarze 1/2 etatu). Czy z tytułu umowy zlecenia należy opłacać za nią składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia przez zleceniobiorcę jednocześnie zatrudnionego na umowę o pracę w innej firmie jest uzależniony od wysokości przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy.

Jeżeli Państwa zleceniobiorca łącznie ze stosunków pracy uzyskuje w przeliczeniu na okres miesiąca:

  • oskładkowany przychód w łącznej kwocie równy lub większy niż minimalne wynagrodzenie za pracę – z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • oskładkowany przychód w kwocie niższej niż minimalne wynagrodzenie – z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowego objęcia ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Od tej ogólnej zasady występują jednak liczne wyjątki, związane najczęściej z sytuacjami, w których zlecenie nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jeżeli zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wówczas obowiązek odprowadzania składek przez płatnika-zleceniodawcę zależy od poziomu przychodu ze stosunku pracy, w którym pozostaje zleceniobiorca.

Jeżeli przychód ze stosunku pracy, stanowiący podstawę do oskładkowania, w przeliczeniu na okres 1 miesiąca wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, wówczas zleceniobiorca z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (art. 9 ust. 1 i 1a ustawy systemowej). Nie ma w tym zakresie znaczenia niepełny wymiar czasu pracy, w jakim zleceniobiorca jest zatrudniony u swojego pracodawcy.

Jeżeli zleceniobiorca zatrudniony jest u dwóch (lub więcej) pracodawców, wówczas przychód stanowiący podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych należy zsumować. Jeżeli tak obliczona kwota jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1386 zł (od 1 stycznia 2012 r. – 1500 zł), albo od 1108,80 zł dla pracowników będących w pierwszym roku pracy (od 1 stycznia 2012 r. – 1200 zł), zleceniobiorca z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK