| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Nasza firma zatrudniła osobę na podstawie umowy zlecenia od 20 lipca do 31 grudnia 2011 r. Jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy w 2 innych firmach (w każdej w wymiarze 1/2 etatu). Czy z tytułu umowy zlecenia należy opłacać za nią składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy zlecenia przez zleceniobiorcę jednocześnie zatrudnionego na umowę o pracę w innej firmie jest uzależniony od wysokości przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy.

Jeżeli Państwa zleceniobiorca łącznie ze stosunków pracy uzyskuje w przeliczeniu na okres miesiąca:

  • oskładkowany przychód w łącznej kwocie równy lub większy niż minimalne wynagrodzenie za pracę – z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu,
  • oskładkowany przychód w kwocie niższej niż minimalne wynagrodzenie – z tytułu umowy zlecenia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

Umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowego objęcia ubezpieczeniami emerytalno-rentowymi, wypadkowym i zdrowotnym. Od tej ogólnej zasady występują jednak liczne wyjątki, związane najczęściej z sytuacjami, w których zlecenie nie jest jedynym tytułem do ubezpieczeń. Jeżeli zleceniobiorca jest jednocześnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, wówczas obowiązek odprowadzania składek przez płatnika-zleceniodawcę zależy od poziomu przychodu ze stosunku pracy, w którym pozostaje zleceniobiorca.

Jeżeli przychód ze stosunku pracy, stanowiący podstawę do oskładkowania, w przeliczeniu na okres 1 miesiąca wynosi co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę, wówczas zleceniobiorca z tytułu umowy zlecenia obowiązkowo podlega tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu (art. 9 ust. 1 i 1a ustawy systemowej). Nie ma w tym zakresie znaczenia niepełny wymiar czasu pracy, w jakim zleceniobiorca jest zatrudniony u swojego pracodawcy.

Jeżeli zleceniobiorca zatrudniony jest u dwóch (lub więcej) pracodawców, wówczas przychód stanowiący podstawę wymiaru składek emerytalno-rentowych należy zsumować. Jeżeli tak obliczona kwota jest równa lub wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, tj. od 1386 zł (od 1 stycznia 2012 r. – 1500 zł), albo od 1108,80 zł dla pracowników będących w pierwszym roku pracy (od 1 stycznia 2012 r. – 1200 zł), zleceniobiorca z tytułu zawartej umowy cywilnoprawnej podlega obowiązkowo tylko ubezpieczeniu zdrowotnemu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »