| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Do jakich ubezpieczeń należy zgłosić zleceniobiorcę zatrudnionego w dwóch firmach

Nasza firma zatrudniła osobę na podstawie umowy zlecenia od 20 lipca do 31 grudnia 2011 r. Jednocześnie osoba ta pozostaje w stosunku pracy w 2 innych firmach (w każdej w wymiarze 1/2 etatu). Czy z tytułu umowy zlecenia należy opłacać za nią składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne?

Prawidłowe ustalenie, czy zawarta umowa zlecenia stanowi tytuł do obowiązkowego objęcia ubezpieczeniami społecznymi, jest często dla płatnika dużym problemem. W praktyce bowiem musi tu polegać niemal wyłącznie na oświadczeniu zleceniobiorcy. Nawet jeżeli w momencie podpisania umowy zlecenia podaje on prawidłowe i aktualne dane, to kiedy sytuacja ulega zmianie (np. stosunek pracy zostanie rozwiązany, zmianie ulegnie wymiar czasu pracy, a w związku z tym również wysokość wynagrodzenia), zdarza się, że zleceniobiorca nie informuje o tym fakcie zleceniodawcy.

Ponieważ w kwestii ustalenia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu zlecenia płatnik opiera się wyłącznie na danych zgłoszonych mu przez ubezpieczonego, należy koniecznie zadbać, aby ubezpieczony podpisał oświadczenie, w którym:

  • wskaże szczegółowo, jakie inne tytuły do ubezpieczeń posiada w momencie podpisywania umowy o pracę,
  • jeżeli są wśród tych tytułów umowy o pracę w innej firmie (lub firmach) – poinformuje, czy ze stosunku pracy, w skali miesiąca, uzyskuje przychód w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę,
  • potwierdzi, że zapoznał się z zakresem ewentualnych zmian, które musi zgłosić płatnikowi w przypadku, gdy jego sytuacja ubezpieczeniowa ulegnie zmianie,
  • zobowiąże się do bieżącego informowania zleceniodawcy o wszelkich zmianach w tym zakresie.

Oświadczenie zleceniobiorcy nie zwolni płatnika z odpowiedzialności za ustalenie prawidłowego schematu podlegania ubezpieczeniom przez zleceniobiorcę, ale może stanowić ważny dowód przed sądem w sytuacji, gdy w wyniku błędnych danych, podanych przez ubezpieczonego, płatnik poniesie szkodę. Może wówczas zawsze dochodzić odszkodowania od zleceniobiorcy w drodze powództwa cywilnego.

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 4, ust. 4, art. 8 ust. 2a, art. 9 ust. 1 i ust. 1a, art. 11 ust. 2, art. 12 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 13 września 2011 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2012 r. (Dz.U. Nr 192, poz. 1141),
  • art. 6 ust. 2 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. Nr 200, poz. 1679 ze zm.),
  • rozporządzenie Rady Ministrów z 5 października 2010 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2011 r. (Dz.U. Nr 194, poz. 1288).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »