| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy w czasie urlopu bezpłatnego rodziców dzieci mają prawo do opieki zdrowotnej

Czy w czasie urlopu bezpłatnego rodziców dzieci mają prawo do opieki zdrowotnej

Małżeństwo zatrudnione w naszej firmie zamierza wziąć na dwa miesiące urlop bezpłatny w celu wyjazdu za granicę. W Polsce zostanie 2 niepełnoletnich dzieci pod opieką dziadków. Czy w czasie tego urlopu ich dzieci będą mogły korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny osób ubezpieczonych? Jeżeli nie ma takiej możliwości, to kto może zgłosić je do ubezpieczenia?

RADA
Dzieci Państwa pracowników będą mogły korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny przez 30 dni od daty udzielenia urlopu bezpłatnego rodzicom. Po tym okresie nie będzie im przysługiwało prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych z tytułu ubezpieczenia rodziców. Do ubezpieczenie zdrowotnego dzieci mogą zostać zgłoszone np. przez dziadków.

UZASADNIENIE

Prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, zatem przez drugi miesiąc urlopu bezpłatnego Państwa pracowników ich dzieciom nie będzie ono przysługiwać. W tej sytuacji, na okres drugiego miesiąca dzieci mogą zostać zgłoszone przez dziadków do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny. Jeżeli nie jest to możliwe, dzieci może zgłosić do ubezpieczenia ośrodek pomocy społecznej lub szkoła, do której uczęszczają.

Ośrodek pomocy społecznej może zgłosić do ubezpieczenia dzieci, które jeszcze nie chodzą do szkoły. Podstawą wymiaru składki będzie wówczas kwota odpowiadająca wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych. Obecnie wynosi ona 420 zł. Natomiast dzieci, które uczęszczają do szkoły, zgłaszają do ubezpieczenia zdrowotnego i opłacają składki na to ubezpieczenie odpowiednio: szkoły, szkoły wyższe, placówki pełniące funkcje resocjalizacyjne, wychowawcze i opiekuńcze.


Podstawa prawna:

  • art. 5 pkt 3 lit. a, art. 66 ust. 1 pkt 17 i pkt 19, art. 73 pkt 1 i pkt 3, art. 75 ust. 4 i ust. 5, art. 81 ust. 8 pkt 3 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU nr 210, poz. 2135 ze zm).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »