Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie ubezpieczonej (która najprawdopodobniej nie dopełniła jeszcze formalności związanych z jego zmianą) stanowi podstawę do wypłaty wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku.
UZASADNIENIE
reklama
reklama
Dokumentem niezbędnym do ustalenia prawa i wypłaty zasiłku chorobowego jest zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, wystawione na formularzu ZUS ZLA. Zaświadczenie to wystawiane jest wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia osoby ubezpieczonej, z uwzględnieniem rodzaju i warunków pracy. Prawo do wystawiania zwolnień lekarskich na drukach ZUS ZLA przysługuje:
- lekarzom,
- lekarzom dentystom,
- starszym felczerom,
- felczerom prowadzącym leczenie.
ZUS upoważnia ich do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy wydając im druki ścisłego zarachowania – ZUS ZLA. Druki te lekarz wypełnia zgodnie z zasadami określonymi w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich.
Przed podjęciem wypłaty wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku na podstawie zaświadczenia ZUS ZLA płatnik powinien dokonać kontroli formalnej zaświadczenia. Kontrola ta ma na celu ustalenie, czy zwolnienie nie zostało sfałszowane i czy zostało wystawione zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane, płatnik składek występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy.
Natomiast w przypadku podejrzenia, że zaświadczenie lekarskie zostało wydane niezgodnie z przepisami, płatnik składek występuje o wyjaśnienie sprawy do właściwej jednostki ZUS.