| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie pracownicy

Mąż naszej pracownicy dostarczył nam zwolnienie lekarskie, w którym jest wpisane jej panieńskie nazwisko, pozostałe dane się zgadzają. Pracownica jest po ślubie 2 miesiące. Czy należy zwrócić takie zwolnienie, aby zostało poprawione, czy możemy na jego podstawie wypłacić pracownicy wynagrodzenie chorobowe?

Przyjmując zwolnienie lekarskie pracodawca powinien zwrócić szczególną uwagę na:

  • kompletność oraz prawidłowość wypełnienia poszczególnych rubryk,
  • umieszczenie na druku niezbędnych pieczątek oraz
  • poprawki – czy są podpisane przez lekarza i opatrzone jego pieczątką.

W razie stwierdzenia, że zwolnienie lekarskie zostało niekompletnie wypełnione, płatnik zasiłku przed dokonaniem wypłaty świadczenia powinien zwrócić się – zależnie od okoliczności – do ubezpieczonego lub lekarza, który wystawił to zaświadczenie, aby poinformować o nieprawidłowościach i konieczności dokonania ewentualnej korekty przez lekarza.

WAŻNE!

Każda korekta zwolnienia lekarskiego wymaga podpisu i pieczątki lekarza dokonującego zmiany.

W przypadku Państwa pracownicy, która przedłożyła zwolnienie lekarskie wystawione na nazwisko panieńskie, żadna korekta nie jest wymagana i mogą Państwo wypłacić na jego podstawie należne jej świadczenie. Należy jednak poinformować pracownicę, że powinna dopełnić formalności związanych ze zmianą nazwiska i kolejne zaświadczenia lekarskie przedkładać już z aktualnym nazwiskiem.

Podstawa prawna

  • art. 53–55 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 1–2, § 3 ust. 1, § 5 ust. 1 rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Dz.U. Nr 65, poz. 741 ze zm.),
  • § 2, § 3, § 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U Nr 65, poz. 743).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »