| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Korekta dokumentów rozliczeniowych do ZUS po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik w czasie przerwy w pracy wyszedł na polecenie kierownika do apteki kupić środki przeciwbólowe do apteczki. Po drodze złamał nogę. Jest na zwolnieniu lekarskim. Pracodawca ma wątpliwości, czy zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy. W związku z tym ciągle trwają ustalenia z powołanym zespołem powypadkowym. W międzyczasie nadszedł termin wypłaty wynagrodzeń. Wypłaciłam więc pracownikowi wynagrodzenie chorobowe w wysokości 80% i zasiłek z ubezpieczenia chorobowego (zamiast z wypadkowego). Jak prawidłowo skorygować dokumenty do ZUS i przeliczyć świadczenia, jeżeli pracodawca zatwierdzi protokół powypadkowy i zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy?

Jednocześnie należy jednak skorygować raporty rozliczeniowe, w których zostały wykazane świadczenia wypłacone pracownikowi za czas niezdolności do pracy przed uznaniem zdarzenia za wypadek przy pracy (tj. wynagrodzenie chorobowe i/lub zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego). Wypłacone świadczenia należy zaliczyć na poczet zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.

Korekta musi zatem uwzględniać:

  • inne źródło finansowania świadczenia za czas choroby – zasiłek chorobowy w związku z wypadkiem finansowany jest z ubezpieczenia wypadkowego (podczas gdy w dokumentach zostało wykazane wynagrodzenie chorobowe finansowane przez pracodawcę lub zasiłek chorobowy finansowany z ubezpieczenia chorobowego),
  • inną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli pracownikowi zostało wypłacone wynagrodzenie chorobowe – od zasiłku chorobowego nie pobiera się bowiem składki zdrowotnej (natomiast od wynagrodzenia chorobowego jest ona należna).

W raporcie korygującym ZUS RSA należy zatem zmienić kod świadczenia/przerwy z 331 (wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby finansowane ze środków pracodawcy) lub 313 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego) na 314 (zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego). W raporcie korygującym ZUS RCA trzeba skorygować podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwotę tej składki – jeśli pracownik otrzymał wcześniej wynagrodzenie chorobowe, od którego została naliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe zamiast zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego, w wyniku sporządzenia korekt powstanie nadpłata składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenia społeczne (zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego płatnik może rozliczyć w ciężar składek). Taką nadpłatę ZUS zalicza na poczet bieżących (bądź zaległych, jeśli takie są) zobowiązań składkowych płatnika. Pracodawca musi wówczas zwrócić pracownikowi nadpłaconą kwotę składki zdrowotnej, ponieważ została ona sfinansowana z dochodu pracownika. Zwrotu najlepiej dokonać gotówką lub przelewem w najbliższym terminie płatności wynagrodzenia.

Przekwalifikowanie wynagrodzenia chorobowego w zasiłek wypadkowy powoduje ponadto zmiany w podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zaliczka na podatek została już wpłacona do urzędu skarbowego. Po pierwsze, wynagrodzenie chorobowe stanowi przychód ze stosunku pracy, a zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego – przychód z innych źródeł. Obliczając zaliczkę na podatek od wynagrodzenia chorobowego można więc stosować zryczałtowane pracownicze koszty uzyskania przychodów, a licząc zaliczkę od zasiłku nie wolno stosować żadnych kosztów. Po drugie, kwota zaliczki na podatek pobrana od wynagrodzenia chorobowego została pomniejszona o składkę zdrowotną (7,75% podstawy jej wymiaru). Stąd po korekcie raportów przekazanych do ZUS powstanie niedopłata zaliczki na podatek dochodowy.

Skorygowanie zaliczki na podatek należy do pracownika. W zeznaniu rocznym za rok, w którym otrzyma zwrot składki zdrowotnej, pracownik będzie musiał:

  • doliczyć do podatku dochodowego zwróconą przez pracodawcę składkę zdrowotną w wysokości wcześniej odliczonej (7,75% podstawy wymiaru),
  • w ogólnej sumie kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy pominąć jedną miesięczną normę (jeśli w tym miesiącu nie otrzymał innych przychodów ze stosunku pracy podlegających opodatkowaniu).

PRZYKŁAD

Pracownik otrzymał za lipiec 2011 r. wynagrodzenie chorobowe za 19 dni zwolnienia lekarskiego oraz zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w wysokości 80% za 12 dni choroby. Podstawą wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego jest kwota 3551,20 zł. Pracodawca ustalił wynagrodzenie chorobowe w kwocie 1799,30 zł brutto:

3551,20 zł x 80% = 2840,96 zł,

2840,96 zł : 30 dni = 94,70 zł,

94,70 zł x 19 dni = 1799,30 zł.

Pracownikowi przysługiwał również zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego w kwocie 1136,40 zł:

94,70 zł x 12 dni = 1136,40 zł.

Pracownik ma prawo do podstawowych kosztów uzyskania przychodów (111,25 zł) oraz kwoty zmniejszającej podatek (46,33 zł).

Rozliczenie przychodu wypłaconego w lipcu 2011 r.

@RY1@i65/2011/014/i65.2011.014.000.0061.001.jpg@RY2@

Pracodawca wpłacił na konto ZUS za pracownika 161,94 zł z tytułu składki zdrowotnej, a do urzędu skarbowego łącznie 322 zł z tytułu zaliczki na podatek (118 zł + 204 zł).

Po uznaniu zdarzenia za wypadek przy pracy, pracownik uzyskał prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego za cały lipiec 2011 r. w wysokości 100% podstawy wymiaru. Pracownikowi przysługiwał zasiłek w wysokości (brutto):

3551,20 zł : 30 dni = 118,37 zł,

118,37 zł x 31 dni = 3669,47 zł.

Pracodawca musi skorygować listę płac za lipiec br., kwalifikując sumę wynagrodzenia chorobowego (1799,30 zł) i zasiłku z ubezpieczenia chorobowego (1136,40 zł) jako zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego – łącznie 2935,70 zł.

Od tej kwoty nie powinna zostać opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne. Należna jest od niej zaliczka na podatek w wysokości:

(2936 zł x 18%) – 46,33 zł = 482,15 zł; po zaokrągleniu 482 zł.

Wyrównanie zasiłku dla pracownika wynosi 733,77 zł brutto (3669,47 zł – 2935,70 zł). W miesiącu wypłaty wyrównania, tj. w sierpniu br., należy pobrać od niego zaliczkę na podatek w wysokości 132 zł:

734 zł x 18% = 132,12 zł; po zaokrągleniu 132 zł (nie należy stosować kwoty zmniejszającej podatek, jeśli w tym miesiącu pracownik otrzymał inną wypłatę ze stosunku pracy i ulga ta została uwzględniona przy obliczaniu zaliczki od tego świadczenia).

Pracownik ma prawo do wyrównania w kwocie netto: 601,77 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK