| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Czy należy na nowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracownika, który wcześniej pracował w naszej firmie jako pracownik młodociany? Obecnie uzyska już status zwykłego pracownika.

Powinni Państwo zgłosić tę osobę na nowo do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zmienił się kod tytułu do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Pracownik młodociany podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak wszyscy pracownicy – od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Zgłoszenia do ubezpieczeń należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 xx (pracownik młodociany).

Składki na ubezpieczenia młodocianego finansowane są na ogólnych zasadach, tzn.:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w odpowiednich częściach, pracownik i pracodawca,
  • składkę na ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne finansuje w całości, z własnych środków, sam pracownik,
  • składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości, z własnych środków, pracodawca.

Za pracownika młodocianego składki ZUS jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu pracownika i odprowadza pracodawca.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zazwyczaj pracodawcy ustalają wynagrodzenie pracowników młodocianych na poziomie najniższych stawek. Stawki te, a w konsekwencji podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych, wynoszą w zależności od roku nauki odpowiednio 4%, 5% i 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (odpowiednio na pierwszym, drugim i trzecim roku nauki).

W związku z tym, że pracownik młodociany nadal będzie pracował w Państwa firmie po zakończeniu nauki zawodu, zmienią się warunki jego zatrudnienia. Zyskuje on status zwykłego pracownika i powinien otrzymywać – w razie zatrudnienia na pełny etat – wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż 80% minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1108,80 zł).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »