| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Kontynuowanie zatrudnienia przez pracownika młodocianego - zgłoszenie w ZUS

Czy należy na nowo zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego pracownika, który wcześniej pracował w naszej firmie jako pracownik młodociany? Obecnie uzyska już status zwykłego pracownika.

Powinni Państwo zgłosić tę osobę na nowo do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, ponieważ zmienił się kod tytułu do ubezpieczeń.

UZASADNIENIE

Pracownik młodociany podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na takich samych zasadach, jak wszyscy pracownicy – od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Zgłoszenia do ubezpieczeń należy dokonać w ciągu 7 dni od dnia powstania obowiązku ubezpieczeń na druku ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 01 20 xx (pracownik młodociany).

Składki na ubezpieczenia młodocianego finansowane są na ogólnych zasadach, tzn.:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w odpowiednich częściach, pracownik i pracodawca,
  • składkę na ubezpieczenie chorobowe i zdrowotne finansuje w całości, z własnych środków, sam pracownik,
  • składkę na ubezpieczenie wypadkowe finansuje w całości, z własnych środków, pracodawca.

Za pracownika młodocianego składki ZUS jako płatnik oblicza, pobiera z dochodu pracownika i odprowadza pracodawca.

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Zazwyczaj pracodawcy ustalają wynagrodzenie pracowników młodocianych na poziomie najniższych stawek. Stawki te, a w konsekwencji podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych, wynoszą w zależności od roku nauki odpowiednio 4%, 5% i 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (odpowiednio na pierwszym, drugim i trzecim roku nauki).

W związku z tym, że pracownik młodociany nadal będzie pracował w Państwa firmie po zakończeniu nauki zawodu, zmienią się warunki jego zatrudnienia. Zyskuje on status zwykłego pracownika i powinien otrzymywać – w razie zatrudnienia na pełny etat – wynagrodzenie w wysokości nie niższej niż 80% minimalnego wynagrodzenia (w 2011 r. – 1108,80 zł).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK