| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Jakie raporty złożyć w ZUS za pracownika, który nie dostarczył zwolnienia lekarskiego

Pracownik był nieobecny w pracy przez cały czerwiec br. Poinformował firmę, że jest chory, ale zgubił zwolnienie lekarskie. Nie dostał w czerwcu żadnego wynagrodzenia. Poinformowaliśmy go, że wynagrodzenie chorobowe otrzyma dopiero po dostarczeniu odpisu zwolnienia. Co zrobić, jeśli nie mamy jeszcze oryginału zaświadczenia? Jak rozliczyć składki, jeśli odpis zwolnienia lekarskiego pracownik przysłał faksem?

Przy ustalaniu prawa do zasiłku lub wynagrodzenia za okres choroby dokumentem potwierdzającym niezdolność do pracy jest zaświadczenie lekarskie wystawione przez upoważnionego lekarza na druku ZUS ZLA. Prawo do świadczenia chorobowego można ustalić i wypłacić dopiero po przedłożeniu takiego zaświadczenia. W razie zagubienia zaświadczenia lekarskiego, lekarz, który wydał zaświadczenie, na wniosek ubezpieczonego sporządza wypis z kopii tego zaświadczenia. Zwolnienie lekarskie przekazane faksem nie jest właściwym dokumentem do wypłaty zasiłku.

Rodzaj raportu, jaki należy złożyć za pracownika w podanej sytuacji, zależy od tego, jakie dokumenty będą w posiadaniu pracodawcy w chwili sporządzania raportów za czerwiec br.

Jeśli w momencie sporządzania dokumentów rozliczeniowych za czerwiec br. zakład pracy będzie posiadał dokumenty, z których będzie wynikać, że pracownik jest uprawniony do świadczenia za okres nieobecności w pracy (oryginał zwolnienia lekarskiego lub wypis z kopii tego zwolnienia), to nie będzie potrzeby składania za ten miesiąc raportu ZUS RSA z wykazanym okresem przerwy w opłacaniu składek. Okres świadczenia i przerwy zostanie wykazany w dokumentach za miesiąc, w którym nastąpi wypłata świadczenia.

Jeśli jednak zakład pracy w chwili sporządzania dokumentów rozliczeniowych za czerwiec nie będzie posiadał odpowiedniego dokumentu służącego do wypłaty świadczenia, to powinien okres nieobecności pracownika wykazać w raporcie ZUS RSA – odpowiednio do sytuacji, uznając ją za usprawiedliwioną niepłatną (kod 151) lub nieusprawiedliwioną (kod 152).

Kwestia wyboru odpowiedniego kodu zależy od uznania nieobecności za usprawiedliwioną bądź nieusprawiedliwioną. Może tu mieć właśnie znaczenie przysłanie faksem wypisu z kopii zwolnienia lekarskiego.

Jeśli złożą Państwo za pracownika za czerwiec br. raport ZUS RSA z kodem 151 lub 152 (z powodu braku oryginału/wypisu z kopii zwolnienia lekarskiego na dzień sporządzania raportu), to po wypłacie świadczenia należy również skorygować ten raport. Korygujący raport za czerwiec br. należy sporządzić podając w bloku III.B ten sam okres nieobecności w polach 03 i 04 co w raporcie pierwszorazowym; a pola 05 (liczba dni zasiłkowych) i 06 (kwota) pozostawić puste. Właściwy kod świadczenia należy podać w polu 02.

Podstawa prawna

  • art. 41 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 53 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 2 ust. 5 i ust. 6, rozporządzenia Rady Ministrów z 18 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, do których poboru jest zobowiązany Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. Nr 78, poz. 465 ze zm.),
  • załącznik nr 18 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. Nr 186, poz. 1444 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »