| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Kiedy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy, jednocześnie kontynuując dodatkową działalność zarobkową, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Złożenie poprawnych dokumentów rozliczeniowych za takie osoby, jak również skorygowanie złożonych wcześniej raportów stwarza pracodawcom wiele problemów.

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym, jeśli nie posiadają innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Ponadto pracownik taki podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – jednak z tym samym zastrzeżeniem nieposiadania innego tytułu do ubezpieczeń (art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Inaczej jednak rzecz się ma w sytuacji wystąpienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń u pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie są należne.

Rozliczenie osoby na urlopie wychowawczym

W celu rozliczenia pracownika, który oprócz przebywania na urlopie wychowawczym ma inny tytuł do objęcia ubezpieczeniami, płatnik powinien przesłać do ZUS 2 raporty ZUS RSA:

  • z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX (pracownik) i z kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 1 k.p.) lub 122 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 2 k.p.), z wykazanym okresem przebywania na urlopie wychowawczym;
  • z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX (osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) i z kodem świadczenia/przerwy 350 (inne świadczenia/przerwy), z wykazanym okresem, w którym osoba ubezpieczona posiadała inny tytuł do ubezpieczeń.

Raport ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 350 jest informacją, że pracownik nie podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym we wskazanym w tym raporcie okresie.

WAŻNE

Składając dokumenty rozliczeniowe za pracownika, który oświadczył, że posiada inny tytuł do ubezpieczeń, płatnik nie sporządza raportów rozliczeniowych ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia kadrowego

Eksperci infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem Infor.pl »