REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń - rozliczenie pracownika na urlopie wychowawczym

Marzena Ochocka

REKLAMA

Zdarza się, że płatnik rozlicza w ZUS osobę łączącą pracę na etacie z dodatkową działalnością zarobkową. Rozliczenia takie sprawiają trudność, gdy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy.

Kiedy pracownik przechodzi na urlop wychowawczy, jednocześnie kontynuując dodatkową działalność zarobkową, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Złożenie poprawnych dokumentów rozliczeniowych za takie osoby, jak również skorygowanie złożonych wcześniej raportów stwarza pracodawcom wiele problemów.

Autopromocja

Osoby przebywające na urlopach wychowawczych podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu oraz rentowym, jeśli nie posiadają innych tytułów skutkujących obowiązkiem ubezpieczeń społecznych (art. 9 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Ponadto pracownik taki podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu – jednak z tym samym zastrzeżeniem nieposiadania innego tytułu do ubezpieczeń (art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Inaczej jednak rzecz się ma w sytuacji wystąpienia zbiegu tytułów do ubezpieczeń u pracownika przebywającego na urlopie wychowawczym. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym nie są należne.

Rozliczenie osoby na urlopie wychowawczym

W celu rozliczenia pracownika, który oprócz przebywania na urlopie wychowawczym ma inny tytuł do objęcia ubezpieczeniami, płatnik powinien przesłać do ZUS 2 raporty ZUS RSA:

  • z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX (pracownik) i z kodem świadczenia/przerwy 121 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 1 k.p.) lub 122 (urlop wychowawczy udzielony na podstawie art. 186 § 2 k.p.), z wykazanym okresem przebywania na urlopie wychowawczym;
  • z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX (osoba przebywająca na urlopie wychowawczym) i z kodem świadczenia/przerwy 350 (inne świadczenia/przerwy), z wykazanym okresem, w którym osoba ubezpieczona posiadała inny tytuł do ubezpieczeń.

Raport ZUS RSA z kodem świadczenia/przerwy 350 jest informacją, że pracownik nie podlega ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym we wskazanym w tym raporcie okresie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

WAŻNE

Składając dokumenty rozliczeniowe za pracownika, który oświadczył, że posiada inny tytuł do ubezpieczeń, płatnik nie sporządza raportów rozliczeniowych ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX.


Przykład

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 czerwca 2011 r. poinformowała pracodawcę, że od początku urlopu wychowawczego podlega obowiązkowym ubezpieczeniom z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. W tym przypadku za czerwiec 2011 r. płatnik składa 2 raporty o wypłaconych świadczeniach i przerwach w opłacaniu składek:

1. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX i z kodem świadczenia/przerwy 121 (lub 122), z wykazanym okresem od 1 do 30 czerwca 2011 r.,

2. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX i z kodem świadczenia/przerwy 350 z wykazanym okresem od 1 do 30 czerwca 2011 r.

Zbieg tytułów przez część miesiąca

W przypadku gdy zbieg tytułów do ubezpieczeń obejmuje tylko cześć miesiąca, konieczne jest ustalenie prawidłowej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Obowiązuje tutaj zasada proporcjonalnego zmniejszenia podstawy wymiaru składek za okres podlegania ubezpieczeniom z innego tytułu. Kwotę minimalnego wynagrodzenia (podstawa wymiaru składek dla osób przebywających na urlopie wychowawczym) dzieli się przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Z kolei składka zdrowotna jest niepodzielna i nie podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

Przykład

Osoba przebywająca na urlopie wychowawczym od 1 czerwca 2011 r. poinformowała pracodawcę, że w okresie od 15 czerwca 2011 r. do 20 czerwca 2011 r. podlegała obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywania umowy-zlecenia.

W tym przypadku za czerwiec 2011 r. płatnik składa następujące dokumenty rozliczeniowe:

1. ZUS RCA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX z proporcjonalnie przeliczoną podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za 24 dni podlegania ubezpieczeniom z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (1386 zł : 30 dni x 24 dni = 1108,80 zł) oraz pełną podstawą składki na ubezpieczenie zdrowotne (520 zł);

2. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 0110 XX i z kodem świadczenia/przerwy 121 (lub 122), z wykazanym okresem od 1 do 30 czerwca 2011 r.,

3. ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia 1211 XX i z kodem świadczenia/przerwy 350, z wykazanym okresem od 15 do 20 czerwca 2011 r.


Korekta złożonych raportów

Często zdarza się, że pracownicy nie wypełniają zgodnie z prawdą oświadczenia do celów ustalenia obowiązków ubezpieczeń społecznych. Dla pracodawcy łączy się to z koniecznością późniejszego korygowania dokumentów rozliczeniowych złożonych często za kilka lat przebywania pracownika na urlopie wychowawczym.

W przypadku gdy zostały już złożone raporty ZUS RCA z rozliczonymi składkami na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, zdrowotne, płatnik powinien:

  • złożyć zerowe raporty ZUS RCA z takim kodem tytułu ubezpieczenia, jaki był wykazany w poprzednich kompletach rozliczeniowych, np. 1211 XX, 1210 XX,
  • sporządzić brakujące raporty ZUS RSA z kodem tytułu ubezpieczenia, np. 1211 XX, 1210 XX i z kodem świadczenia/przerwy 350.

Bardzo często się zdarza, że dokumenty za osoby przebywające na urlopie wychowawczym lub zasiłku macierzyńskim i podlegające w tym okresie ubezpieczeniom z innego tytułu są korygowane przez ZUS z urzędu. W takim przypadku płatnik zostanie jedynie zawiadomiony o sporządzonej korekcie i jest wtedy zobowiązany do naniesienia zmian w swojej bazie dokumentów rozliczeniowych. Jest to niezbędne, aby nie powielać nieprawidłowości w kolejnych kompletach dokumentów rozliczeniowych składnych za skorygowany już okres.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 6, art. 36 ust. 2a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 32 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.),
  • załącznik nr 18 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (DzU nr 186, poz. 1444 ze zm.).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA