| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy polski pracodawca może uzyskać formularz A1 dla obywatela spoza UE

Czy polski pracodawca może uzyskać formularz A1 dla obywatela spoza UE

Zatrudniamy pracownika, który jest obywatelem Ukrainy. Chcemy go oddelegować do pracy na terenie Niemiec na 2 miesiące. Czy ZUS wyda w tym przypadku A1, jeśli nie jest to obywatel Unii Europejskiej?

Zatem od 1 stycznia 2011 r. powyższe zasady koordynacji ubezpieczeń dotyczą również obywateli spoza UE w sytuacji, gdy obywatelstwo miałoby być jedynym powodem niestosowania do nich przepisów o koordynacji.

PRZYKŁAD

Pracodawca z siedzibą w Polsce zatrudnia obywatela Białorusi. Pracownik ten mieszka w Polsce legalnie. Pracodawca zamierza wysłać pracownika do pracy w Niemczech na okres 1 roku. Zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, osoba wykonująca pracę w jednym państwie członkowskim (np. w Niemczech) podlega ubezpieczeniom w tym państwie (w Niemczech). Jednak od tej zasady przewidziane są wyjątki, w tym wyjątek dotyczący pracowników oddelegowanych do pracy w innym kraju UE na okres nie dłuższy niż 24 miesiące. Taki pracownik może podlegać ubezpieczeniom w państwie oddelegowania. Zatem pracodawca może zwrócić się do ZUS o poświadczenie dla Białorusina formularza A1, na podstawie którego w czasie pracy w Niemczech będzie on w dalszym ciągu podlegał ubezpieczeniom w Polsce.

Jednak nie wszystkie kraje Wspólnoty stosują rozporządzenie Nr 1231/2010. W związku z tym o możliwości kontynuowania ubezpieczeń w kraju delegowania przez obywatela spoza UE decyduje to, w jakim kraju będzie on wykonywał pracę w czasie oddelegowania. Rozporządzenie to nie jest stosowane w:

  • Norwegii,
  • Liechtensteinie,
  • Islandii,
  • Szwajcarii,
  • Danii (zgodnie z brzmieniem pkt 19 preambuły do rozporządzenia).

Gdyby więc polski pracodawca wysłał obcokrajowca spoza UE do pracy w jednym z powyższych państw, to nie może skorzystać z unijnych przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i nie uzyska dla pracownika poświadczenia na formularzu A1.

Podstawa prawna

  • art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1231/2010 z 24 listopada 2010 r. rozszerzającego rozporządzenie (WE) Nr 883/2004 i rozporządzenie (WE) Nr 987/2009 na obywateli państw trzecich, którzy nie są jeszcze objęci tymi rozporządzeniami jedynie ze względu na swoje obywatelstwo (Dz.U. UE z 29 grudnia 2010 r., L 344/1),
  • art. 11 ust. 1 i ust. 2 lit a, art. 12 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE z 30 kwietnia 2004 r., L 166/1),
  • art. 14 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 987/2009 z 16 września 2009 r. dotyczącego wykonywania rozporządzenia (WE) Nr 883/2004 w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego (Dz.U. UE z 30 października 2009 r., L 284/1).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »