| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kontynuacja ubezpieczenia dobrowolnego po podjęciu pracy objętej ubezpieczeniem obowiązkowym

Kontynuacja ubezpieczenia dobrowolnego po podjęciu pracy objętej ubezpieczeniem obowiązkowym

Chcemy zatrudnić osobę na podstawie umowy zlecenia. Jeden ze zleceniobiorców świadczył dla nas pracę w ubiegłym roku. Po rozwiązaniu poprzedniej umowy zlecenia dobrowolnie przystąpił do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych oraz do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego i nadal kontynuuje te ubezpieczenia. Czy kontynuowanie ubezpieczeń przez tego zleceniobiorcę zwalnia nas z obowiązku zgłoszenia go do ubezpieczeń z tytułu pracy na zlecenie? Czy musimy opłacać za niego składki, jeśli nadal będzie kontynuował dobrowolne ubezpieczenia?

Mają Państwo obowiązek zgłosić zleceniobiorcę do ubezpieczeń i opłacać składki na ubezpieczenia, którym będzie podlegał. Od dnia podjęcia pracy na zlecenie osoba ta nie może już kontynuować dobrowolnych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

UZASADNIENIE

Osoby objęte obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi mogą po ustaniu tych ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie. Takie prawo przysługuje również obywatelom polskim wykonującym pracę za granicą w podmiotach zagranicznych oraz obywatelom polskim wykonującym pracę w podmiotach zagranicznych na terytorium Polski, jeżeli podmioty te nie posiadają w Polsce swojej siedziby ani przedstawicielstwa. Jednak w przypadku, gdy okres kontynuowania tych ubezpieczeń przekracza 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia w przypadku, gdy stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał (art. 10 ustawy systemowej).

Prawo do kontynuowania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych przysługuje jedynie osobie, która utraciła tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń i w dniu składania wniosku o objęcie dobrowolnymi ubezpieczeniami nie posiada żadnego tytułu objętego obowiązkiem ubezpieczeń.

WAŻNE!

Osoba, która chce kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe, może przystąpić do nich w każdym czasie, ale przed nabyciem tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń.

W tym przypadku nie dochodzi do tzw. zbiegu tytułów do ubezpieczeń. Dobrowolne kontynuowanie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie ma żadnego wpływu na obowiązek ubezpieczeń z nowo powstałego tytułu do objęcia ubezpieczeniami.

Z chwilą podjęcia pracy na podstawie umowy zlecenia (tj. nawiązania stosunku prawnego rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych) osoba podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym na zasadzie dobrowolności traci prawo do kontynuowania tych ubezpieczeń. Od tego dnia podlega ubezpieczeniom z mocy prawa.

Płatnik składek ma obowiązek zgłosić do ubezpieczeń zatrudnioną osobę od dnia, w którym powstał tytuł do objęcia jej tymi ubezpieczeniami. W przypadku umowy zlecenia jest to dzień oznaczony w umowie jako dzień rozpoczęcia jej wykonywania (art. 13 pkt 2 ustawy systemowej).

Podstawa prawna

  • art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 7 pkt 3, art. 10, art. 36 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »