| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?

Czy po rozwiązaniu stosunku pracy należy pracownika wyrejestrować z ubezpieczeń?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę o pracę. Pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, ale został on skrócony do jednego miesiąca. W jakim terminie muszę wyrejestrować pracownika z ubezpieczeń, czy wówczas gdy upłynie skrócony okres wypowiedzenia, czy po 3 miesiącach?

Ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne pracownika ustaje z dniem rozwiązania umowy o pracę. Pracownika należy wyrejestrować z tych ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA najpóźniej 7. dnia po rozwiązaniu umowy o pracę. Jako datę wyrejestrowania wskazuje się następny dzień po rozwiązaniu umowy o pracę. Członków rodziny pracownika wyrejestrowuje się z ubezpieczenia zdrowotnego na osobnym formularzu – ZUS ZCNA.

Każda osoba, w stosunku do której wygasł tytuł do ubezpieczeń społecznych, podlega wyrejestrowaniu z tych ubezpieczeń (art. 36 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych – DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.). Zgłoszenie wyrejestrowania płatnik składek jest zobowiązany złożyć w terminie 7 dni od daty zaistnienia tego faktu.

W przypadku gdy okres wypowiedzenia został skrócony z 3 miesięcy do 1 miesiąca w sytuacji, o której mowa w art. 361 § 1 k.p., to datą wyrejestrowania z ubezpieczenia jest następny dzień po upływie skróconego okresu wypowiedzenia. Stosunek pracy pracownika rozwiązuje się z upływem skróconego okresu wypowiedzenia, a pracownikowi za pozostałą część okresu wypowiedzenia przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia. Jeżeli np. pracownik ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, który upływa 30 czerwca 2011 r., a wypowiedzenie zostało skrócone do 1 miesiąca i upłynie 30 kwietnia 2011 r., to pracownika z ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego należy wyrejestrować z datą 1 maja 2011 r., a nie 1 lipca 2011 r.

Złożenie wyrejestrowania na formularzu ZUS ZWUA za pracownika nie powoduje równoczesnego wyrejestrowania z ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny. Dlatego członków rodziny wyrejestrowuje się z ubezpieczenia zdrowotnego na osobnym formularzu – ZUS ZCNA.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK