| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Kontrola wykorzystywania zwolnienia lekarskiego w razie opieki nad chorym dzieckiem

Pracownica opiekuje się chorymi dziećmi w wieku 1,5 roku oraz 4 lata. Przedłożyła zwolnienie lekarskie na okres od 16 maja do 31 maja 2011 r. Czy pracodawca może przeprowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystywania tego zwolnienia?

Jeżeli kontrolę prawidłowości wykorzystywania zwolnienia od pracy z powodu konieczności sprawowania osobistej opieki przeprowadza pracodawca i stwierdzi w tym zakresie nieprawidłowości, powinien sporządzić na tę okoliczność protokół kontroli. Protokół powinien zostać przedłożony pracownikowi w celu zapoznania się z jego ustaleniami. Gdy pracownik zgadza się z tymi ustaleniami, protokół jest podstawą do niewypłacenia zasiłku opiekuńczego. Jeśli natomiast pracownik nie zgadza się z ustaleniami pracodawcy opisanymi w protokole kontroli, protokół ten należy przesłać do oddziału ZUS w celu wydania decyzji. ZUS uzasadni w decyzji przyczynę pozbawienia prawa do zasiłku i poda przysługujące środki odwoławcze.

Natomiast jeżeli w trakcie kontroli pracodawca nie wykrył nieprawidłowości, to nie należy sporządzać protokołu kontroli.

PRZYKŁAD

Pracownica sprawowała opiekę nad chorym 5-letnim synem w okresie od 10 kwietnia do 8 maja 2011 r. i przedłożyła w zakładzie pracy zaświadczenie lekarskie (ZUS ZLA). Do zaświadczenia lekarskiego pracownica dołączyła wniosek o przyznanie zasiłku opiekuńczego (na druku ZUS Z-15), z którego wynikało, że nie ma innych osób, które mogłyby zaopiekować się chorym dzieckiem. 28 kwietnia 2011 r. pracodawca przeprowadził kontrolę wykorzystywania przez pracownicę zwolnienia lekarskiego od pracy z powodu opieki i ustalił, że oprócz pracownicy dzieckiem opiekował się także jej małżonek, który od 1 marca 2011 r. jest osobą bezrobotną. Okoliczność ta stanowi podstawę do pozbawienia prawa do zasiłku opiekuńczego. W związku z dokonanymi ustaleniami pracodawca sporządził protokół, który po przesłaniu do oddziału ZUS jest podstawą do wydania decyzji w sprawie braku prawa do zasiłku opiekuńczego za cały okres, na który pracownica otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad dzieckiem, tj. od 10 kwietnia do 8 maja 2011 r. Zasiłek opiekuńczy nie przysługuje bowiem, jeżeli są inni domownicy mogący zapewnić opiekę dziecku, a te okoliczności zostały ustalone w drodze kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego od pracy.

WAŻNE!

Nie sporządza się protokołu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnienia lekarskiego, jeżeli kontrola była bezwynikowa (tj. gdy nie stwierdzono nieprawidłowości).

Jeżeli pracodawca nie wypłaca zasiłków, może się zwrócić o przeprowadzenie takiej kontroli do ZUS. Jeśli ZUS nie stwierdzi nieprawidłowości, informuje o tym pracodawcę na piśmie. Gdy takie nieprawidłowości wykryje, odmawia prawa do zasiłku w decyzji, której odpis otrzymuje pracodawca.

Podstawa prawna

  • art. 17, art. 34 i art. 68 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. Nr 65, poz. 743).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

r.pr. Bartosz Drozdowicz

Specjalista prawa pracy i ekspert ds. negocjacji, autor bloga www.oprawiepracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK