| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy umowa o dzieło zawarta z pracownikiem przed powrotem z urlopu bezpłatnego podlega składkom

Czy umowa o dzieło zawarta z pracownikiem przed powrotem z urlopu bezpłatnego podlega składkom

Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego od 1 lutego do 25 lipca 2007 r. Zawarliśmy z tą osobą umowę o dzieło na okres od 15 do 31 lipca 2007 r. Wynagrodzenie z tytułu wykonywania umowy o dzieło zostanie wypłacone 31 lipca 2007 r. razem z wynagrodzeniem ze stosunku pracy za lipiec. Czy z tytułu wykonywania umowy o dzieło osoba ta podlega ubezpieczeniom i czy należy przekazać za nią do ZUS jakieś dokumenty?

RADA
Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu z tytułu wykonywania umowy o dzieło od dnia powrotu z urlopu bezpłatnego, tj. od 26 lipca 2007 r.

UZASADNIENIE
Urlop bezpłatny jest okresem, w którym pracownik nadal pozostaje w zatrudnieniu – umowa o pracę trwa, ale pracownik nie wykonuje pracy i nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Obowiązki obu stron ulegają zawieszeniu.

Oznacza to, że zawieszeniu ulega stosunek pracy, a tym samym i obowiązek ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego.

Umowa o dzieło nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych ani do ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjątkiem jest sytuacja, w której taka umowa została zawarta z własnym pracownikiem. Traktowana jest wówczas jak umowa o pracę i podlega wszystkim ubezpieczeniom. Jednak umowa o dzieło zawarta z własnym pracownikiem, który przebywa na urlopie bezpłatnym, czyli umowa wykonywana w okresie zawieszenia stosunku pracy, nie rodzi obowiązku ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

W związku z tym od zawartej przez Państwa zakład umowy o dzieło nie ma obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia za okres od 15 do 25 lipca 2007 r., tj. za czas, gdy pracownik przebywał na urlopie bezpłatnym.

Natomiast praca na podstawie umowy o dzieło w okresie od 26 do 31 lipca br. do celów ubezpieczeń społecznych musi być traktowana jak umowa o pracę, ponieważ urlop bezpłatny już się zakończył. Dlatego w tym okresie będzie trwał obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

W imiennym raporcie miesięcznym za lipiec 2007 r. powinni Państwo wykazać tego ubezpieczonego z kodem tytułu ubezpieczenia 01 10 xx (kod pracowniczy), a jako podstawę wymiaru składek wykazać sumę wynagrodzeń ze stosunku pracy i z tytułu wykonywania umowy o dzieło wypłaconych w tym miesiącu.

Przy sumowaniu tych przychodów należy wziąć pod uwagę tylko część wynagrodzenia osiągniętego z tytułu zrealizowania umowy o dzieło należną za okres, kiedy podlegała ona obowiązkowi ubezpieczeń, tj. od 26 do 31 lipca 2007 r. Gdyby wynagrodzenie za wykonanie dzieła miało wynieść 1000 zł, w podstawie wymiaru składek należałoby ująć kwotę 193,56 zł według wyliczenia:
1000 zł : 31 dni = 32,26 zł,
32,26 zł × 6 dni (okres od 26 do 31 lipca) = 193,56 zł.

Przychód z umowy o dzieło w kwocie 193,56 zł dolicza się do przychodu uzyskanego przez pracownika z umowy o pracę i od łącznej podstawy nalicza i odprowadza składki na wszystkie ubezpieczenia.


Podstawa prawna:
• art. 8 ust. 2a, art. 18 ust. 1a ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

 

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kłosowski

Prawnik, doradca podatkowy w Instytucie Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »