| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy umowa o dzieło wykonywana na rzecz innej filii tej samej firmy podlega składkom na ubezpieczenia społeczne

Czy umowa o dzieło wykonywana na rzecz innej filii tej samej firmy podlega składkom na ubezpieczenia społeczne

Nasza spółka ma na terenie kraju kilka filii. Mam pewne wątpliwości co do obowiązku ubezpieczeniowego osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w jednej z tych filii, która będzie wykonywać umowę o dzieło na rzecz innej filii. Czy przychód z tej umowy będzie podlegał składkom na ubezpieczenia społeczne, skoro jest to odrębna filia?

RADA
Jeżeli poszczególne filie są jedynie oddziałami wyodrębnionymi terytorialnie, a pracownicy wszystkich filii są zatrudniani przez spółkę jako pracodawcę, przychód z umowy o dzieło będzie podlegał składkom na takich samych zasadach, jakby został osiągnięty z umowy o pracę.

UZASADNIENIE
Poza pewnymi wyjątkami umowa o dzieło nie jest objęta składkami ani na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne. Tymi wyjątkami są:
- zawarcie umowy o dzieło z własnym pracodawcą, czyli podmiotem, z którym dana osoba jest związana stosunkiem pracy, lub
- zawarcie umowy o dzieło z innym podmiotem niż pracodawca i wykonywanie tej umowy na rzecz swojego pracodawcy.

Do celów ubezpieczeń społecznych taką osobę uważa się za pracownika. W konsekwencji składki od przychodu osiągniętego z takich umów o dzieło są opłacane na zasadach określonych do naliczania składek od wynagrodzenia z umowy o pracę.

W przypadku Państwa spółki obowiązek opłacania składek od umowy o dzieło zawartej przez jedną z filii z pracownikiem innej filii zależy od tego, czy mamy do czynienia z filiami rozumianymi jako oddziały firmy, czy jako podmioty wyodrębnione w ten sposób, że pracownicy nie są zatrudniani przez spółkę, ale przez poszczególne filie.

W pierwszym znaczeniu filia firmy nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym. Jest w pewien sposób placówką wyodrębnioną organizacyjnie z firmy, która nie jest jednak odrębnym pracodawcą. Filia stanowi własność przedsiębiorstwa macierzystego.

Z pytania wynika, że w ten właśnie sposób wygląda organizacja Państwa spółki i funkcjonujących w jej ramach filii, które nie są wyodrębnione, ale są częścią firmy. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy umowa o dzieło będzie wykonywana na rzecz filii, w której dana osoba świadczy pracę na podstawie umowy o pracę, czy na rzecz innej filii spółki. Umowa o dzieło będzie podlegać składkom ubezpieczeniowym na zasadach identycznych jak przychód z umowy o pracę.

Oznacza to, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia tej osoby będzie suma wypłaconych w danym miesiącu przychodów z umowy o dzieło i umowy o pracę.

Jeśli jednak poszczególne filie są odrębnymi zakładami pracy i odrębnymi pracodawcami, przychód z umowy o dzieło nie będzie podlegał składkom. Umowa o dzieło zawarta przez pracownika jednego zakładu z innym podmiotem niż własny pracodawca, która nie jest wykonywana na rzecz pracodawcy, nie podlega bowiem żadnym obciążeniom składkowym.


Podstawa prawna:
• art. 4 pkt 2 lit. a, art. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

 
reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »