| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Kiedy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Pracownika zatrudnionego na 1/4 etatu w innym zakładzie, zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia. Osoba ta otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 760 zł. Od kwietnia br. pracodawca tej osoby podjął decyzję o wypłacie premii kwartalnych w wysokości 20% wynagrodzenia osiągniętego w poprzednim kwartale – pierwsza zostanie wypłacona w lipcu za II kwartał 2007 r. Czy będzie to miało wpływ na sposób rozliczania przez nas składek na ubezpieczenia tej osoby?

RADA
Tak, ponieważ w miesiącach, w których wynagrodzenie tej osoby łącznie z premią będzie równe lub wyższe od minimalnego wynagrodzenia, jej ubezpieczenia społeczne będą miały charakter dobrowolny. Będzie się to wiązało z koniecznością dokonywania odpowiednich formalności wobec ZUS (szczegółowo piszemy o nich w uzasadnieniu).

UZASADNIENIE
Nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za zleceniobiorcę, który jednocześnie pracuje na podstawie umowy o pracę, jeśli z tytułu tego zatrudnienia otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Zatrudniony przez Państwa zleceniobiorca dotychczas osiągał z tytułu stosunku pracy wynagrodzenie niższe od minimalnego, dlatego objęty był obowiązkiem ubezpieczeń społecznych zarówno z umowy o pracę, jak i umowy zlecenia.

Nagroda kwartalna wpłynie na zakres ubezpieczeń zleceniobiorcy w miesiącach, w których zostanie ona wypłacona.
Przyjmując, że wysokość tej nagrody będzie wynosić:
456 zł (760 zł × 3 miesiące = 2280 zł; 2280 zł x 20% = 456 zł),
miesięczna podstawa wymiaru składek z tytułu zatrudnienia będzie w tych miesiącach wyższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia, które w 2007 r. wynosi 936 zł (760 zł + 456 zł = 1216 zł).

W tych miesiącach ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu umowy zlecenia będą miały dobrowolny charakter. Obowiązkowa będzie tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne, która opłacana jest zawsze z każdego tytułu.

Nadal za pozostałe miesiące, w których wynagrodzenie z umowy o pracę będzie niższe od minimalnego, umowa zlecenia będzie tytułem zarówno do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, jak i do ubezpieczenia zdrowotnego.

W związku ze zmianami kwot wynagrodzenia wpływającymi na zakres ubezpieczeń zleceniobiorcy, będą Państwo mieli obowiązek sporządzania każdorazowo dokumentów informujących o takiej zmianie.

W razie zmiany ubezpieczeń społecznych z obowiązkowych na dobrowolne będą Państwo musieli wyrejestrować zleceniobiorcę z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i z ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZWUA i zgłosić go tylko do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA – jeśli zleceniobiorca nie będzie chciał przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych, lub na druku ZUS ZUA – jeśli będzie chciał przystąpić do tych ubezpieczeń.

Po raz pierwszy takich formalności należy dokonać z datą 1 lipca br., ponieważ w tym miesiącu wynagrodzenie zleceniobiorcy z tytułu stosunku pracy, podlegające składkom na ubezpieczenia społeczne, będzie wyższe od minimalnego wynagrodzenia.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Witold Michałek

Minister ds. procesu stanowienia prawa Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC. Członek i współzałożyciel Stowarzyszenia Profesjonalnych Lobbystów w Polsce. Współwłaściciel firmy lobbingowej i doradczej UNILOB. Koordynator i konsultant w wielu międzynarodowych projektach, mających na celu pomoc we wprowadzaniu regulacji i instytucji gospodarki rynkowej w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, Azji i Afryki, finansowanych przez USAID, UE oraz rząd Wielkiej Brytanii. Ekspert BCC ds. gospodarki, legislacji i lobbingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK