| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega ubezpieczeniu

Czy osoba pobierająca zasiłek macierzyński podlega ubezpieczeniu

Od dwóch lat zatrudniamy na podstawie umowy zlecenia kobietę, która z umowy tej została zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego, rentowych, wypadkowego (praca wykonywana w siedzibie płatnika) oraz do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Osoba ta jest w ciąży i od sierpnia będziemy jej wypłacać zasiłek macierzyński. Czy z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego osoba ta będzie podlegała ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli zlecenie nie będzie wykonywane w tym czasie?

RADA
Tak. Osoba ta obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego, jeżeli nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty oraz innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

UZASADNIENIE

Zleceniodawca, który wypłaca zasiłek macierzyński, jest zobowiązany wykazywać za tę osobę należne składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w składanym za każdy miesiąc imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 12 40 xx.

Podstawę wymiaru składki na te ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego. Obowiązkiem płatnika składek jest wyłącznie wykazywanie należnych składek w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS-u. Płatnik nie opłaca natomiast tych składek. Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za osoby pobierające zasiłki macierzyńskie są bowiem finansowane z budżetu państwa.

Obowiązkiem płatnika składek jest także składanie za okres pobierania zasiłku macierzyńskiego imiennego raportu miesięcznego ZUS RSA (z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx) o okresie przerwy w podleganiu ubezpieczeniom społecznym z umowy zlecenia. W raporcie tym płatnik wykazuje okres, za jaki został wypłacony, oraz kwotę zasiłku macierzyńskiego.

W przypadku gdy w stanie faktycznym przedstawionym w pytaniu ubezpieczona urodzi dziecko np. 10 sierpnia i w sierpniu otrzyma wynagrodzenie z umowy zlecenia w wysokości 500 zł oraz 1500 zł zasiłku macierzyńskiego, płatnik składek powinien złożyć za sierpień następujące dokumenty rozliczeniowe:
- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx, gdzie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wykaże kwotę 500 zł, a w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne 421,45 zł (500 zł - 78,55 zł - składki na ubezpieczenia społeczne finansowane ze środków ubezpieczonego, tj. 15,71% podstawy wymiaru),
- ZUS RCA z kodem tytułu do ubezpieczeń 12 40 xx, gdzie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe wykaże 1500 zł,
- ZUS RSA z kodem tytułu do ubezpieczeń 04 11 xx, gdzie wykaże okres od 10 do 31 sierpnia kwotę 1500 zł i kod świadczenia/przerwy 311 (zasiłek macierzyński).


Podstawa prawna:

  • art. 4 pkt 2, art. 6 ust. 1 pkt 19, art. 9 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Blog Księgowy

Piszemy o finansach i podatkach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK