| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Czy menedżerowie podlegają ubezpieczeniom

Na jakich zasadach powinniśmy opłacać składki na ubezpieczenia społeczne za osobę, którą zatrudniliśmy w naszej firmie na podstawie tzw. kontraktu menedżerskiego? Czy takie osoby podlegają ubezpieczeniom?

RADA
Osobę zatrudnioną na kontrakcie menedżerskim należy zgłosić do ZUS i opłacać za nią składki.

UZASADNIENIE

Menedżerowie z reguły świadczą swoją pracę na podstawie tzw. kontraktów menedżerskich, które są umowami cywilnoprawnymi. Rzadziej umowa taka ma cechy odpowiadające umowie o pracę. Dlatego też osoby zatrudnione na podstawie kontraktu menedżerskiego są z reguły traktowane - do celów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego - jak osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące zlecenia (art. 750 k.c.).

Osoby zatrudnione na podstawie kontraktu menedżerskiego podlegają więc ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu - jeśli praca jest wykonywana w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności zleceniodawcy. Jeśli praca jest wykonywana poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności zleceniodawcy, ubezpieczenia wypadkowego nie ma. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest w tym przypadku dobrowolna.

Płatnikiem składek jest zleceniodawca, a do jego obowiązków należy zgłoszenie menedżera do ubezpieczeń oraz pobieranie z jego przychodu, rozliczanie i opłacanie składek do ZUS.

Składki na ubezpieczenia społeczne podlegają współfinansowaniu przez płatnika i ubezpieczonego na takich zasadach, jak w przypadku pracowników: Tak więc:
- składka na ubezpieczenie emerytalne (19,52% podstawy wymiaru) jest po połowie finansowana przez płatnika i ubezpieczonego, czyli po 9,76%,
- składka na ubezpieczenie rentowe (10% podstawy wymiaru) w części 3,5% finansowana przez ubezpieczonego, w części 6,5% finansowana przez płatnika,
- składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe wynosi 2,45% i jest w całości finansowana przez zleceniobiorcę,
- składka na ubezpieczenie wypadkowe jest finansowana w całości przez płatnika składek, jej stopa procentowa jest ustalana indywidualnie dla poszczególnych płatników.

Podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób zatrudnionych na podstawie kontraktu menedżerskiego jest osiągany przez nie przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

WNIOSEK

Menedżerowie zatrudnieni w ramach kontraktu są ubezpieczeni na takich samych zasadach, jak zleceniobiorcy - podlegają obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom, poza dobrowolnym chorobowym. Składki opłacane są od uzyskiwanego przez nich przychodu, bez stosowania jakichkolwiek wyłączeń z podstawy wymiaru składek.



Podstawa prawna:

  • art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),
  • art. 13 pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Narzędzia kadrowego

Ośrodki konferencyjno- szkoleniowe

POLECANE

SKŁADKI ZUS

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziółkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »