| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?

RADA
W sierpniu i we wrześniu br. podlega Pan obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Tylko w październiku br. może Pan wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

UZASADNIENIE
Od 1 listopada 2005 r. osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą, która równocześnie wykonuje umowę zlecenia, nie zawsze może zdecydować o tym, że to z umowy zlecenia, a nie z działalności, będzie opłacała składki na ubezpieczenia społeczne. Może wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych tylko wtedy, gdy podstawa wymiaru składek z tej umowy nie będzie niższa od tej, od której musiałaby płacić składki jako prowadzący działalność.

Ograniczenie to ma zastosowanie również w przypadku wykonywania pracy na podstawie innych umów cywilnoprawnych: umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Jeśli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z umowy zlecenia jest niższa od najniższej podstawy obowiązującej daną osobę, to osoba ta jest zobowiązana do opłacenia składek z tytułu działalności. Natomiast z tytułu zawartej umowy zlecenia może ona przystąpić do ubezpieczeń społecznych dobrowolnie.

Dobrowolne przystąpienie do ubezpieczeń z umowy zlecenia nie zwalnia jednak z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności.

Rozliczenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne oraz przekazywanie dokumentacji ubezpieczeniowej są dokonywane w trybie miesięcznym. Jeśli w umowie zlecenia określono przychód, to stanowi on podstawę wymiaru składek w miesiącu, w którym zostanie wypłacony zgodnie z zawartą umową.

Jeśli w jakimś miesiącu przychód z umowy nie został wypłacony, podstawa wymiaru składek jest zerowa. W takim miesiącu nie ma więc podstaw do wyboru tytułu do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych między umową zlecenia a pozarolniczą działalnością gospodarczą. Ubezpieczenia społeczne z działalności w tym miesiącu są obowiązkowe. Dotyczy to także sytuacji, gdy z umowy wynika, że wypłata wynagrodzenia powinna być dokonywana w każdym miesiącu wykonywania pracy na podstawie umowy, lecz zleceniodawca spóźnia się z wypłatą wynagrodzenia.

Mógłby Pan wybrać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, gdyby wypłata przychodu z tytułu jej wykonywania była dokonywana miesięcznie w wysokości 1/3 należnego wynagrodzenia. W każdym miesiącu od sierpnia do października przychód z tej umowy zlecenia, stanowiący podstawę wymiaru składek (1000 zł), przekroczyłby wówczas podstawę wymiaru składek z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej (280,80 zł).

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK