| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Kiedy data wypłacenia przychodu z umowy zlecenia wpływa na tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych

Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Z tytułu działalności opłacałem składki na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia. Od stycznia 2007 r. ubezpieczeniom społecznym podlegam jako zleceniobiorca, ponieważ podstawa wymiaru składek z umowy zlecenia była w każdym miesiącu wyższa od podstawy z działalności. Dotychczas zawierałem umowy na miesiąc i co miesiąc otrzymywałem z tego tytułu wynagrodzenie. Od 1 sierpnia br. wykonuję umowę zlecenia zawartą na 3 miesiące. Zgodnie z umową całość wynagrodzenia z tego tytułu (3000 zł) otrzymam w październiku. Z jakiego tytułu będę podlegać ubezpieczeniom społecznym w sierpniu, wrześniu i październiku?


WAŻNE!
Wypłacenie przychodu po zakończeniu umowy zlecenia powoduje, że ubezpieczenia społeczne są obowiązkowe z tytułu działalności gospodarczej.

Przykład:
Jan W. prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, dla której minimalna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne wynosi 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W lipcu 2007 r. wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia.
Wynagrodzenie za tę pracę w wysokości 2200 zł otrzymał, zgodnie z umową, w sierpniu br. Nie mógł wybrać umowy zlecenia jako tytułu do ubezpieczeń w lipcu, ponieważ podstawa wymiaru składek z tej umowy wynosiła 0 zł.
Umowy zlecenia nie może też wybrać jako tytułu do tych ubezpieczeń w sierpniu, ponieważ umowa była zawarta tylko na lipiec i w sierpniu istnieje jeden tytuł do ubezpieczeń – działalność gospodarcza.


Podstawa prawna:
• art. 9 ust. 2a, art. 41, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.).

 

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK