| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Ubezpieczenie społeczne dla zleceniobiorcy i agenta

Zleceniobiorców i agentów przedsiębiorca powinien zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, bez względu na długość okresu, na jaki ich zatrudnił. Gdyby jednak podlegali tym ubezpieczeniom z kilku tytułów, to zachodzą okoliczności wyłączające ten obowiązek.


Jeżeli uczeń szkoły ponadpodstawowej przedstawi zaświadczenie o tym, że został przyjęty na studia wyższe, to wówczas ze swoich przywilejów ubezpieczeniowych korzysta aż do 30 września.
Natomiast status studenta zwalnia z obowiązku ubezpieczeń do dnia ukończenia studiów.

Na zleceniu u własnego pracodawcy

Jeżeli jednak zleceniobiorca, agent lub osoba świadcząca usługi są zatrudnieni na podstawie umowy zawartej z własnym pracodawcą, to wówczas zawsze podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dla celów tych ubezpieczeń traktowani są bowiem tak jak pracownicy, bez względu na to, na jak długi okres została z nimi zawarta umowa.

Na obowiązek ubezpieczenia w tym przypadku nie ma żadnego wpływu fakt, że osoby te są uczniami, studentami bądź mają ustalone prawo do emerytury albo renty.

Traktowanie tych osób jak pracowników dla celów ubezpieczenia społecznego w praktyce oznacza, że podstawę wymiaru składek oblicza się od łącznej sumy wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę oraz umowy zlecenia, agencyjnej albo świadczenia innych usług.

Zleceniobiorca dodatkowo dorabia

Osoby, które dodatkowo dorabiają na kilku umowach zlecenia lub o dzieło, określa się jako mające kilka tytułów do ubezpieczeń. Przyjmuje się, że są oni obowiązkowo ubezpieczeni z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Mogą jednak zmienić tytuł ubezpieczeń. Na swój wniosek dobrowolnie mogą zostać objęci dobrowolnym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym również z innych tytułów: wszystkich pozostałych albo wybranych przez siebie.

WARTO WIEDZIEĆ
Obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym zleceniobiorca podlega od dnia oznaczonego w umowie jako rozpoczynający jej wykonywanie.

Gdyby jednak zleceniobiorca albo agent jednocześnie prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą, to wówczas w pewnych przypadkach zostaje obowiązkowo objęty ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym z tytułu tej działalności.

Zasada taka obowiązuje od 1 listopada 2005 r., od kiedy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Natomiast zawsze taka osoba ma prawo wystąpić z wnioskiem o objęcie jej ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług.

Jeżeli przedsiębiorca zatrudnia na zleceniu lub na umowie agencyjnej emeryta lub rencistę, który dodatkowo nie jest jeszcze zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to wówczas jest on objęty obowiązkowo ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym.

Zasada ta dotyczy jedynie emerytów i rencistów, z którymi umowy zostały zawarte po 13 stycznia 2000 r. Gdyby wykonywali pracę w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniobiorcę, to wówczas w razie takiego dobrowolnego przystąpienia do tych ubezpieczeń obowiązkowo muszą przystąpić do ubezpieczenia wypadkowego. Natomiast nie będą mogli przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Przyborowska

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK