| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Ustanowienie pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Ustanowienie pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Osoba występująca w charakterze strony w postępowaniu przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych może do kontaktów z organem rentowym wskazać swojego pełnomocnika. Będzie on w imieniu tej osoby dokonywać określonych czynności w ramach prowadzonego postępowania administracyjnego.

Pełnomocnictwo w sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego nie podlega opłacie skarbowej

Wzór pełnomocnictwa

Warszawa, 1 kwietnia 2011 r.

 

PEŁNOMOCNICTWO OGÓLNE

 

Ja, niżej podpisana Janina Kowalska, legitymująca się dowodem osobistym nr AKX 157989, wydanym przez Prezydenta Miasta St. Warszawy, zamieszkała przy ul. Świętokrzyskiej 1 w Warszawie, upoważniam Pana Wojciecha Adamskiego, legitymującego się dowodem osobistym nr DBG 123654, wydanym przez Prezydenta Miasta St. Warszawy, zamieszkałego w Warszawie przy ul. Długiej 1/1, do dokonania w moim imieniu wszelkich czynności związanych z postępowaniem prowadzonym przez ZUS w sprawie przyznania zasiłku macierzyńskiego z tytułu prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej.

 

 

Pełnomocnik
Wojciech Adamski

Mocodawca
Janina Kowalska

 

Pełnomocnictwo domniemane

W sprawach mniejszej wagi organ nie musi żądać pełnomocnictwa, jeśli pełnomocnikiem jest członek najbliższej rodziny lub domownik strony, a nie ma wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia do występowania w imieniu strony. Przepis ten oznacza, że do załatwiania prostych spraw urzędowych nie jest wymagane upoważnienie pisemne, jeżeli w imieniu strony występuje członek najbliższej rodziny. Ocena, czy sprawa ma „mniejszą wagę”, pozostawiona została uznaniu organu, podobnie jak kwestia braku wątpliwości co do istnienia i zakresu upoważnienia. Z tego względu mogą wystąpić trudności w uznaniu takiego domniemanego pełnomocnictwa przez pracowników administracji. Warto zatem mimo wszystko posługiwać się upoważnieniem sporządzonym na piśmie.

Czynności wykonywane osobiście przez stronę

Nie do każdej czynności jednak będzie możliwe ustanowienie pełnomocnika. Kodeks postępowania administracyjnego wskazuje bowiem, że strona nie może wyznaczyć pełnomocnika do czynności, których charakter wymaga jej osobistego działania. W zakresie postępowania przed ZUS będą to przede wszystkim sytuacje, kiedy strona zostaje wezwana do osobistego stawiennictwa, w celu złożenia wyjaśnień lub zeznań. Wówczas wezwany musi stawić się w Zakładzie osobiście.

Podstawa prawna

● Art. 32 i 33 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego – t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071; ost. zm. Dz.U. z 2011 r. nr 34, poz. 173.
● Art. 11 i 98–109 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 155, poz. 1037.
● Art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej – Dz.U. nr 225, poz. 1635; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. nr 167, poz. 1131.

Dołącz do nas na Facebooku!

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK