| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > ZUS ZSWA – prace szczególne wykonywane tylko w 2009 r.

ZUS ZSWA – prace szczególne wykonywane tylko w 2009 r.

W moim zakładzie produkcyjnym w 2010 r. nie miałem żadnych pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach ani o szczególnym charakterze. Miałem ich jednak w 2009 r. Czy muszę ich zgłaszać w dokumencie ZUS ZSWA?

Tak. Obowiązek zgłoszenia do ZUS, w terminie do 31 marca 2011 r., ubezpieczonych wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w 2009 r. dotyczy również tych płatników, którzy w 2010 r. nie zatrudniali już nikogo przy tego rodzaju pracach.

Płatnik musi zatem złożyć do ZUS deklarację ZUS ZSWA za 2010 r., w której uwzględnieni zostaną wszyscy ubezpieczeni wykonujący w 2009 r. prace „szczególne”, wskazane w ustawie o emeryturach pomostowych.

Podstawa prawna

  • Art. 38 ust. 1–2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych – Dz.U. nr 237, poz. 1656.
  • Załącznik nr 17 do rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów – Dz.U. nr 186, poz. 1444.

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »