| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

W naszej firmie ZUS przeprowadził kontrolę dotyczącą zatrudnienia pracownicy, która po 2 miesiącach pracy poszła na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Otrzymaliśmy z ZUS decyzję, że zatrudnienie pracownicy było pozorne i nie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń. Czy jeśli od tej decyzji nie złożymy odwołania, będziemy mieć jakieś obowiązki wobec ZUS?

Powinni Państwo wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń od dnia, od którego została do nich zgłoszona. Ponadto należy skorygować „do zera” wszystkie złożone za nią raporty składkowe (ZUS RCA) i raporty świadczeniowe (ZUS RSA). Korektę tych dokumentów należy złożyć wraz z korektą deklaracji rozliczeniowych (ZUS DRA). Jeśli po korekcie powstanie nadpłata składek, ZUS zaliczy ją na poczet składek, chyba że złożą Państwo wniosek o ich zwrot.

UZASADNIENIE

ZUS jako instytucja rozporządzająca środkami publicznymi ma prawo przeprowadzania kontroli dotyczących m.in. wyjaśnienia wątpliwości co do faktycznego nawiązania stosunku pracy.

W celu wyjaśnienia, czy umowa o pracę została zawarta dla pozoru, bardzo często ZUS podejmuje czynności kontrolne u płatników składek, którzy zawierają umowę o pracę m.in.:

  • z kobietą w ciąży w okresie poprzedzającym termin porodu,
  • z osobami, które po krótkim okresie po zawarciu umowy korzystają z długotrwałych zwolnień lekarskich,
  • z osobami, którym brakuje okresu zatrudnienia niezbędnego do uzyskania świadczeń emerytalno-rentowych.

Z pozornością umowy o pracę mamy do czynienia w sytuacji, gdy strony podpisują formalną umowę o pracę, ale w rzeczywistości jedna ze stron tej umowy nie oczekuje na świadczenie pracy, a druga nie zamierza tej pracy świadczyć. Oświadczenie woli złożone drugiej stronie za jej zgodą dla pozoru jest bowiem nieważne. Jeżeli zostało złożone w celu ukrycia innej czynności prawnej, ważność oświadczenia ocenia się według właściwości tej czynności (art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego).

WAŻNE!

Umowa zawarta dla pozoru jest umową nieważną.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Leader

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »