| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

Jakie skutki niesie decyzja ZUS o uznaniu umowy o pracę za nieważną

W naszej firmie ZUS przeprowadził kontrolę dotyczącą zatrudnienia pracownicy, która po 2 miesiącach pracy poszła na zwolnienie lekarskie związane z ciążą. Otrzymaliśmy z ZUS decyzję, że zatrudnienie pracownicy było pozorne i nie skutkowało powstaniem obowiązku ubezpieczeń. Czy jeśli od tej decyzji nie złożymy odwołania, będziemy mieć jakieś obowiązki wobec ZUS?

Gdy w wyniku kontroli inspektorzy ZUS ustalą, że umowa o pracę została zawarta dla pozoru, ZUS wydaje decyzję stwierdzającą nieważność tej umowy. W konsekwencji osoba, z którą zawarto taką umowę, nie powinna figurować jako ubezpieczona z tytułu tej umowy.

Zarówno płatnik składek, jak i osoba, której dotyczy decyzja ZUS, mają prawo odwołać się od niej do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Jeśli tego nie zrobią, prawomocna decyzja oznacza, że osoba, której decyzja dotyczy, nie podlegała ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnemu, a świadczenia wypłacone jej z tytułu fikcyjnej umowy są nienależne (np. zasiłki z ubezpieczenia społecznego).

W takiej sytuacji płatnik składek ma obowiązek:

  • wyrejestrować tę osobę z ubezpieczeń na dokumencie ZUS ZWUA z datą, z którą wcześniej została zgłoszona do ubezpieczeń oraz
  • sporządzić korektę dokumentów rozliczeniowych dotyczących danej osoby poprzez „wyzerowanie” podstaw wymiaru składek w imiennych raportach ZUS RCA (i ewentualnie raportów świadczeniowych ZUS RSA); korektę tych raportów należy złożyć wraz ze skorygowanymi deklaracjami za miesiące, których korekta dotyczy.

Po sporządzeniu i przekazaniu do ZUS korygujących dokumentów rozliczeniowych na koncie płatnika składek powstanie nadpłata składek. ZUS z urzędu zaliczy ją na poczet zaległych, bieżących lub przyszłych składek. Jeśli jednak firma nie ma zaległych składek, może złożyć wniosek o ich zwrot (art. 24 ust. 6a, art. 32 ustawy systemowej oraz art. 94 ustawy zdrowotnej).

Podstawa prawna

  • art. 24 ust. 6a, art. 32 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 94 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.),

• art. 83 § 1 Kodeksu cywilnego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zegarek

Ekspert ds. ochrony danych osobowych. Współwłaściciel Kancelarii Lex Artist. Odpowiada za zarządzanie całością przedsiębiorstwa oraz przeprowadzanie audytów i wspieranie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji u Klientów Kluczowych. Swoimi wieloletnimi doświadczeniami i wiedzą praktyczną z przyjemnością dzieli się z uczestnikami licznych konferencji, szkoleń i kursów oraz czytelnikami publikacji i artykułów na blog-daneosobowe.pl.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK