| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Umowa w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Umowa w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Terminowi „umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego” należy dla celów ubezpieczeń społecznych nadać znaczenie, które jest mu przypisane w przepisach prawa pracy. Orzekł tak Sąd Apelacyjny w Warszawie, rozstrzygając w interesującej sprawie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgodnie z pracowniczym schematem podlegania ubezpieczeniom społecznym, małżonki osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przygotowanie zawodowe w świetle k.p.

Termin umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego pojawia się w dziale dziewiątym kodeksu pracy, zatytułowanym „zatrudnianie” młodocianych. Wynika z niego, że umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest specyficznym rodzajem umowy o pracę. Stosuje się do niej przepisy kodeksu pracy o zawieraniu i rozwiązywaniu umów o pracę na czas nieokreślony. Artykuł 195 § 1 k.p. wskazuje dodatkowe obligatoryjne elementy umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, które decydują o takim właśnie jej charakterze. W pierwszej kolejności umowa taka powinna wyraźnie wskazywać, czy na jej podstawie pracownik młodociany będzie pobierał naukę zawodu, czy będzie odbywał przyuczenie do wykonywania określonej pracy. W dalszej kolejności dokładnie należy określić czas trwania i miejsce odbywania przygotowania zawodowego, sposób dokształcania teoretycznego oraz wysokość wynagrodzenia. Stosunek pracy młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem (art. 196 k.p.). Tak więc umową o pracę w celu przygotowania zawodowego w rozumieniu przepisów kodeksu pracy jest umowa zawierana z młodocianym, czyli osobą, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat, nieposiadającą kwalifikacji zawodowych, w celu ich uzyskania. Nauka zawodu obejmuje zarówno praktyczną naukę zawodu organizowaną u pracodawcy, jak i dokształcanie teoretyczne. Nauka zawodu zmierza do przygotowania młodocianego do pracy w charakterze robotnika wykwalifikowanego, podczas gdy przyuczenie do wykonywania określonej pracy ma na celu przygotowanie młodocianego do wykonywania pracy w charakterze robotnika przyuczonego.

Umowa o pracę z 31 stycznia 2004 r., jaką skarżący jako prowadzący pozarolniczą działalność zawarł ze swoją żoną, nie może być – zdaniem sądu – uznana za umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego, w rozumieniu art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Tym samym nie ma przesłanki, która umożliwiłaby zgłoszenie ubezpieczonej jako pracownika, a nie jako osoby współpracującej.

A.W. nie jest młodocianą i nie została zatrudniona w celu przygotowania jej do pracy w charakterze robotnika wykwalifikowanego czy przyuczonego. Została zatrudniona na stanowisku młodszej księgowej, następnie samodzielnej księgowej dla prowadzenia księgi przychodów i rozchodów firmy jej męża, sporządzania deklaracji, zeznań podatkowych i innych. Zatrudnienie w takim charakterze pozwalało jej na spełnienie warunku posiadania trzyletniej praktyki w księgowości. Za praktykę w księgowości w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości uważa się wykonywanie – na podstawie stosunku pracy lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej – konkretnie wymienionych czynności. Od odbycia takiej praktyki uzależnione jest wydanie certyfikatu księgowego, niezbędnego do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Tak więc, w ocenie sądu, celem zawarcia przez małżonków umowy o pracę było umożliwienie zainteresowanej zdobycia uprawnień do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, a nie umożliwienie jej przygotowania zawodowego w rozumieniu kodeksu pracy. Nie zachodzi zatem możliwość uznania, że przepis art. 8 ust. 11 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie dotyczy zainteresowanej, bowiem zawarta przez małżonków umowa o pracę nie jest umową o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, sygn. akt III AUa 445/08, niepubl.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK