| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Od kiedy zgłosić do ubezpieczeń pracownika, gdy data zawarcia umowy i data rozpoczęcia pracy są różne

Podpisaliśmy umowę o pracę 10 listopada 2010 r. z datą rozpoczęcia pracy 12 listopada br. Od jakiej daty należy zgłosić pracownika do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego?

Pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń od 12 listopada, tj. od dnia nawiązania z nim stosunku pracy. Data zawarcia umowy nie ma znaczenia.

UZASADNIENIE

Pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania tego stosunku.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli tego terminu nie określono – w dniu zawarcia umowy (art. 26 Kodeksu pracy). Oznacza to, że skoro wskazali Państwo w umowie o pracę, że pracownik rozpocznie pracę 12 listopada 2010 r., to ta data będzie jednocześnie datą nawiązania stosunku pracy. Od tego dnia należy pracownika zgłosić do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

WAŻNE!

Jeśli w umowie o pracę została podana data rozpoczęcia pracy, od tej daty nawiązuje się stosunek pracy.

Pracownika należy zgłosić do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego w terminie 7 dni od daty powstania obowiązku tych ubezpieczeń (od dnia nawiązania stosunku pracy), tj. najpóźniej 19 listopada 2010 r. Zgłoszenia należy dokonać na druku ZUS ZUA. W druku tym należy wpisać 12 listopada 2010 r. jako datę powstania obowiązku ubezpieczeń.

Inaczej byłoby, gdyby w umowie o pracę nie określili Państwo daty rozpoczęcia pracy. W takim przypadku stosunek pracy zostałby nawiązany od 10 listopada br., tj. od dnia jej zawarcia. Od tego dnia pracownik podlegałby ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kodeks pracy

  • art. 26 Kodeksu pracy,
  • art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 13 pkt 1, art. 36 ust. 1 i ust. 4 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. a, art. 69 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Enadis

Oprogramowanie dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK