| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Jak rozliczyć składki za pracownicę, która po urlopie macierzyńskim poprosiła o obniżenie etatu

Zatrudniamy pracownicę, która do połowy sierpnia przebywała na urlopie macierzyńskim, a następnie do 14 września wykorzystała zaległy urlop wypoczynkowy. Pracownica 1 września złożyła wniosek o obniżenie pełnego etatu o 1/4, począwszy od pierwszego dnia jej powrotu do pracy, czyli od 15 września. Jak w takiej sytuacji należy wypełnić dokumenty rozliczeniowe za wrzesień?

Jedną z informacji, jaką należy podawać w raporcie ZUS RCA, jest wymiar czasu pracy, w jakim jest zatrudniony pracownik. Wymiar ten należy wykazywać w części III. B, w polu 03 raportu. Wypełnienie tego pola nie sprawia trudności, jeśli pracownik pracuje w jednakowym wymiarze czasu pracy przez cały miesiąc.

Problem może się jednak pojawić, gdy wymiar czasu pracy zmienia się w trakcie miesiąca. Druk raportu ZUS RCA nie uwzględnia bowiem żadnych podziałów czasowych, tzn. nie jest możliwe wykazanie, od jakiego dnia nastąpiła zmiana w zakresie wymiaru etatu.

Sytuacji tej nie można rozwiązać w ten sposób, by złożyć za pracownika dwa raporty na okresy pracy w różnych wymiarach etatu. Za jedną osobę nie można bowiem złożyć za ten sam miesiąc dwóch raportów składkowych z tym samym kodem tytułu ubezpieczenia.

WAŻNE!

Nie można za tego samego pracownika złożyć dwóch raportów ZUS RCA za ten sam miesiąc.

Dlatego dopuszczalne są dwa warianty – można wpisać zredukowany wymiar czasu pracy (z 1/1 do 3/4) w raporcie ZUS RCA za wrzesień albo dopiero w raporcie ZUS RCA za październik.

Do zastosowania pierwszego wariantu nie jest przeszkodą, że wystąpi faktyczna różnica w wypłaconym wynagrodzeniu (wykazane jest 3/4 etatu, a wynagrodzenie będzie większe, gdyż przez połowę miesiąca pracownica otrzymała wynagrodzenie za cały etat). Pracodawca, w razie ewentualnej kontroli, będzie mógł wykazać i udowodnić taką różnicę na podstawie wniosku pracownicy o obniżenie jej wymiaru czasu pracy od 15 września.

Zmiana wymiaru czasu pracy nie powoduje konieczności wyrejestrowania pracownicy z ubezpieczeń i na nowo zgłoszenia jej do ubezpieczeń. Obecnie w dokumentach zgłoszeniowych ZUS ZUA nie ma informacji o wymiarze czasu pracy, zatem zmiana etatu nie jest zmianą, która wymaga sporządzania dokumentów zgłoszeniowych.

Gdyby pracownica w trakcie miesiąca rozpoczynała pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy bezpośrednio po powrocie z urlopu macierzyńskiego, wówczas zmieniłby się jej także kod tytułu ubezpieczeń. Za taki miesiąc trzeba byłoby złożyć za pracownicę dwa raporty ZUS RCA, każdy z innym kodem tytułu ubezpieczeń, oraz dodatkowo raport ZUS RSA.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Robert Ofiara

Kancelaria Adwokacka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK