| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Czy na podstawie orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy można uznać, że w okresie przerwy w zachorowaniu na tę samą chorobę pracownik nie odzyskał zdolności do pracy

Czy na podstawie orzeczenia o częściowej niezdolności do pracy można uznać, że w okresie przerwy w zachorowaniu na tę samą chorobę pracownik nie odzyskał zdolności do pracy

Pracownica pobierała zasiłek chorobowy od 22 sierpnia 2009 r. do 19 lutego 2010 r. (182 dni). Ubiegała się również o świadczenie rehabilitacyjne, jednak otrzymała decyzję odmowną, ponieważ lekarz orzecznik uznał ją za częściowo niezdolną do pracy. W marcu 2010 r. złożyła w ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Dostarczyła nam zwolnienie lekarskie od 27 kwietnia 2010 r. na 30 dni. Zwolnienie wystawił ten sam specjalista, u którego pracownica leczyła się korzystając ze zwolnień lekarskich w poprzednim okresie zasiłkowym. Czy pracownica ma prawo do nowego okresu zasiłkowego i wynagrodzenia chorobowego? Czy na podstawie dokumentacji, którą mamy, możemy uznać, że niezdolność do pracy po przerwie jest spowodowana tą samą chorobą, co przed przerwą?

Wystawienie kolejnego zwolnienia lekarskiego przez tego samego specjalistę nie musi oznaczać, że niezdolność do pracy po przerwie jest spowodowana tą samą chorobą, co przed przerwą. Powinni Państwo zwrócić się do lekarza, który wystawił zwolnienie lekarskie, z pytaniem, czy zwolnienie lekarskie zostało wystawione na tę samą chorobę, co przed przerwą. Lekarz powinien udzielić również informacji o tym, czy pracownica odzyskała zdolność do pracy w okresie przerwy w pobieraniu zasiłku chorobowego.

UZASADNIENIE

Wynagrodzenie/zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 182 dni (art. 8 ustawy zasiłkowej). Jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą albo przypada na okres ciąży, zasiłek chorobowy przysługuje maksymalnie przez 270 dni.

Płatnik zasiłku zalicza do jednego okresu zasiłkowego wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, niezależnie od tego, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy (art. 9 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Do tego samego okresu zasiłkowego płatnik wlicza również okresy poprzedniej niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą. Tak jest, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekroczyła 60 dni. Zachorowanie w okresie 60 dni od zakończenia poprzedniej choroby na tę samą chorobę powoduje, że płatnik sumuje obydwa okresy pobierania zasiłku z tego tytułu. Informację o niezdolności do pracy zaliczanej do jednego okresu zasiłkowego lekarz leczący powinien zamieścić w zaświadczeniu lekarskim ZUS ZLA, wpisując kod literowy A (art. 57 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli między okresami niezdolności do pracy wystąpi przerwa, a niezdolność jest spowodowana różnymi chorobami, oraz gdy przerwa w niezdolności spowodowanej tą samą chorobą trwa ponad 60 dni, okres zasiłkowy powinien być liczony na nowo.

WAŻNE!

O tym, czy kolejne niezdolności do pracy, między którymi były przerwy, są spowodowane tą samą chorobą, informuje lekarz leczący.

Często płatnicy w sytuacji, kiedy między kolejnymi zwolnieniami lekarskimi są przerwy, mają wątpliwości, czy niezdolność do pracy po przerwie jest spowodowana tą samą czy inną chorobą co wcześniej. To, że zwolnienie lekarskie przed przerwą i po przerwie wystawił ten sam lekarz albo lekarz tej samej specjalizacji, nie oznacza, że niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą chorobą.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK