| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Datą rozwiązania umowy o pracę jest data odbioru listu poleconego przez żonę byłego pracownika. Pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń od następnego dnia po dniu rozwiązania umowy o pracę, tj. od następnego dnia po odebraniu przez jego żonę pisma.

UZASADNIENIE

Wręczenie pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę jest złożeniem przez pracodawcę oświadczenia woli. Zasady składania oświadczeń woli reguluje Kodeks cywilny, do którego odsyła Kodeks pracy w sprawach nieuregulowanych (art. 300 Kodeksu pracy).

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne z momentem dostarczenia tego oświadczenia do pracownika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.

Wysłanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru jest dowodem, że zostało ono odebrane i że pracownik mógł się z nim zapoznać, nawet jeśli pracownik nie odebrał pisma osobiście. Data odbioru listu poleconego jest datą rozwiązania umowy o pracę.

Również wtedy, gdy przesyłka zostanie złożona w urzędzie pocztowym i pracownik jej nie odbierze, nie ma przeszkód, by uznać, że oświadczenie doszło do pracownika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. W takim przypadku oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne z upływem terminu odbioru przez pracownika przesyłki ponownie awizowanej. Uznaje się bowiem, że pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią przesyłki, jednak świadomie tego nie uczynił.

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania stosunku pracy (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej i art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia, należy zatem wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA od dnia następnego po dniu rozwiązaniu umowy. Osobę, której pismo o rozwiązaniu umowy o pracę zostało doręczone pocztą, należy wyrejestrować z ubezpieczeń od dnia następującego po dniu doręczenia jej tego pisma. Wyrejestrowanie z ubezpieczeń powinno nastąpić w terminie 7 dni po rozwiązaniu umowy o pracę.

Podstawa prawna

  • art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego,
  • art. 13 pkt 1, art. 36 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 69 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »