| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Zasady podlegania > Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Z jaką datą wyrejestrować z ubezpieczeń pracownika, któremu pismo o rozwiązaniu umowy o pracę wysłano pocztą

Wysłałem pracownikowi listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru pismo o rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia. Pismo odebrała żona zwolnionego pracownika. Z jakim dniem dochodzi do rozwiązania tego stosunku pracy i z jakim dniem powinienem go wyrejestrować z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego?

Datą rozwiązania umowy o pracę jest data odbioru listu poleconego przez żonę byłego pracownika. Pracownika należy wyrejestrować z ubezpieczeń od następnego dnia po dniu rozwiązania umowy o pracę, tj. od następnego dnia po odebraniu przez jego żonę pisma.

UZASADNIENIE

Wręczenie pracownikowi pisma o rozwiązaniu umowy o pracę jest złożeniem przez pracodawcę oświadczenia woli. Zasady składania oświadczeń woli reguluje Kodeks cywilny, do którego odsyła Kodeks pracy w sprawach nieuregulowanych (art. 300 Kodeksu pracy).

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, że oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne z momentem dostarczenia tego oświadczenia do pracownika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.

Wysłanie oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę listem poleconym za potwierdzeniem odbioru jest dowodem, że zostało ono odebrane i że pracownik mógł się z nim zapoznać, nawet jeśli pracownik nie odebrał pisma osobiście. Data odbioru listu poleconego jest datą rozwiązania umowy o pracę.

Również wtedy, gdy przesyłka zostanie złożona w urzędzie pocztowym i pracownik jej nie odbierze, nie ma przeszkód, by uznać, że oświadczenie doszło do pracownika w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. W takim przypadku oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę staje się skuteczne z upływem terminu odbioru przez pracownika przesyłki ponownie awizowanej. Uznaje się bowiem, że pracownik miał możliwość zapoznania się z treścią przesyłki, jednak świadomie tego nie uczynił.

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia ustania stosunku pracy (art. 13 pkt 1 ustawy systemowej i art. 69 ust. 1 ustawy zdrowotnej). Pracownika, z którym rozwiązano umowę o pracę bez wypowiedzenia, należy zatem wyrejestrować z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA od dnia następnego po dniu rozwiązaniu umowy. Osobę, której pismo o rozwiązaniu umowy o pracę zostało doręczone pocztą, należy wyrejestrować z ubezpieczeń od dnia następującego po dniu doręczenia jej tego pisma. Wyrejestrowanie z ubezpieczeń powinno nastąpić w terminie 7 dni po rozwiązaniu umowy o pracę.

Podstawa prawna

  • art. 300 Kodeksu pracy,
  • art. 61 Kodeksu cywilnego,
  • art. 13 pkt 1, art. 36 ust. 11 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 ze zm.),
  • art. 69 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).
reklama

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »